Po prvomájovém shromáždění KSČM na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze se strhla slovní potyčka. Jeden člověk poté použil vůči jinému muži pepřový sprej. Podle mluvčí pražské policie Andrey Zoulové policisté útočníka vzápětí zadrželi. Uvedla, že šlo o staršího muže, další informace o incidentu policisté budou vědět po jeho vyslechnutí.

Jednadvacetiletého muže, kterého sprej zasáhl, ošetřili na místě záchranáři. Na místě byl i fotograf HN Lukáš Bíba. Podle něj ale pepřový sprej použil jiný než zadržený muž.

Muž, identifikovaný jako italský komunista, přišel podle Bíby ke skupince, která se již dohadovala. Do mladíka, který  se vymezoval vůči KSČM, dvakrát kopl. Podle informací webu iDnes.cz měl mladík krátce předtím propíchnout balonek, který podporoval komunistickou stranu. Na fotografii je vidět pěnu, která však není z láhve od piva, ale z pepřového spreje, jejž použil jiný účastník akce, než který do mladíka kopal.

 

"Sebral se a odešel do davu, nikdo si ho nevšiml," popisuje Bíba, jak se zachoval útočník s pepřovým sprejem, který stál mimo záběr fotoaparátu. Muž byl podle něj starší, zhruba kolem 70 let, měl modrou bundu a šedé vlasy. Na fakt, že muž v klobouku sprejem nestříkal, Bíba policisty upozorňoval již na místě. Policie nyní zjišťuje, kdo konflikt vyprovokoval a další okolnosti. 

Komunisté Svátek práce oslavili netradičně na náměstí Jiřího z Poděbrad. Křižíkova fontána na holešovickém Výstavišti, kde se scházeli minulá léta, se opravuje. Dorazili někteří kandidáti KSČM ve volbách do Evropského parlamentu, bývalá poslankyně Marta Semelová i tradiční účastník komunistických prvních májů, někdejší generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš.

Na řečníky pískali a křičeli protikomunističtí demonstranti, kteří se shromáždili několik metrů za pódiem. Nad schody kostela Nejsvětějšího srdce Páně rozvěsili transparenty s nápisy jako Komunisté jsou vrazi, Rudý zrůdy či transparent kladoucí rovnítko mezi symboly srpu a kladiva a hákového kříže. Proslovy narušovali skandováním hesel jako "Česko není Rusko" či "Hanba soudruhům".

V Brně svolala pochod Národní a sociální fronta

Na Zelném trhu v Brně se ve středu střetli radikálové a jejich odpůrci, kteří se snažili blokovat jejich ohlášený pochod na Mendlovo náměstí. Policisté po potyčce zajistili dva lidi a situaci rychle uklidnili. Na místě byly desítky těžkooděnců a ze vzduchu hlídal situaci vrtulník. Policisté i tajemník městské části Brno-střed Petr Štika antifašisty vyzvali, aby pochod neblokovali. Radikálové kvůli odpůrcům nemohli vyjít ze Zelného trhu, pak se ale policii podařilo oba tábory oddělit a průvod se dal do pohybu. Radikálů byly desítky, odpůrců stovky.

Průvod svolala do Brna Národní a sociální fronta. Původně měl jít Masarykovou ulicí a dále na Hybešovu a Václavskou až na Mendlovo náměstí, do cíle však nedorazil, protože ho blokovaly stovky odpůrců. Projevy tak měli účastníci na Nových sadech. Pořadatelé pochodu radikálů uváděli,že chtějí "zažehnout plamen svobody" a "pozvednout Evropu z duchovního a biologického bahna". 

Tajemník městské části Brno-střed Petr Štika shromáždění rozpustil kolem 20:15, potom co radikálové odmítli jít jinou trasou. Tajemník ukončení akce zdůvodnil tím, že byly v ohrožení zdraví a majetek lidí. Policie na twitteru uvedla, že zatím zadržela šest lidí, dva policisté se zranili.

Odpůrci blokovali pochod už na Zelném trhu. Na něm se strhla potyčka, policisté ale konflikt rychle utlumili a zajistili pár lidí. Poté vytvořili koridor, aby mohl průvod vyjít ze Zelného trhu a projít Masarykovou ulicí k nádraží až k Novým sadům, kde se uskutečnily projevy. V místě bouchlo pár petard. Policisté v průběhu pochodu zajistili i několik dalších lidí.

Koridor tvořili těžkooděnci, policejní dodávky a na místě byli i psovodi a policisté na koních. Jakmile Štika shromáždění rozpustil, zapálili radikálové v reakci na to pochodně. Štika i policisté je pak vyzvali, aby pochodně zhasli a odešli. Radikálové pochodně po pár minutách uhasili.

Ještě před setkáním radikálů se shromáždili jejich odpůrci na nedalekém Dominikánském náměstí před budovou magistrátu. Projevy měli například Zdena Mašínová a Fedor Gál. Antifašisté bubnovali na bubny, hráli šachy nebo točili obručí kolem těla. Radikálům hodlají čelit hravou formou a k jejich průvodu dělat například divadelní představení nebo pouštět hudební doprovod.