Řada západních států nyní řeší, jak se postavit ke spolupráci mobilních operátorů s dodavatelem telekomunikačních zařízení Huawei. Čínský kolos je světovým lídrem v rozvoji technologie 5G, kolem níž se budou stavět nové, superrychlé mobilní sítě. Zároveň je ovšem na Západě podezříván ze špionáže pro komunistickou zemi.

Státy jako Austrálie či Nový Zéland už proto svým operátorům zakázaly odebírat čínské telekomunikační vybavení. Ani Česko přitom nezůstalo pozadu. Od prosince v zemi platí závazné varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). To operátorům a dalším strategickým podnikům ukládá, aby technologie Huaweie v kritických částech svých sítí dále zabezpečili nebo se jich zbavili.

O bezpečné výstavbě 5G v Praze od čtvrtka na dvoudenní konferenci debatují experti ze 32 spojeneckých států světa. Daniel Bagge, atašé českého kyberúřadu v USA, v rozhovoru pro HN vysvětluje, jakou pozici má Česko v zabezpečení nových sítí páté generace.

HN: Jak prosincové varování vašeho kyberúřadu ovlivnilo česko-americké vztahy? Mluví se o tom, že přispělo k tomu, že byl premiér Babiš v březnu pozván do Bílého domu, protože Američané vůči Huaweii razí tvrdý postup.

Varování vydané naším úřadem Američany šokovalo stejně jako Huawei. Co se týče pozice české vlády, tak jsem u těch jednání s americkými představiteli přímo nebyl, takže to nemohu komentovat. Myslím si ale, že podklady, které NÚKIB vládě dodal, vedly k tomu, že se věcí začala vláda zabývat i z jiných úhlů pohledu než na základě varování.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.