Kulturoložka Zdenka Sokolíčková z Katedry kulturních a náboženských studií Univerzity Hradec Králové se v únoru s celou rodinou přestěhovala z Prahy na Špicberky. V nejsevernější osadě světa zkoumá, jaký vliv mají klimatické změny na zdejší komunitu. Špicberky jsou totiž jedním z míst, která se vlivem globálního oteplování mění nejrychleji. Už dnes tam jsou patrné extrémní teplotní výkyvy, tání ledovců, úbytek mořského ledu nebo čím dál častější sesuvy půdy a laviny. Podle nedávno vydané prognózy navíc hrozí, že se do roku 2100 zvýší průměrná teplota na Špicberkách o 10 stupňů.

HN: Co vás přivedlo na Špicberky?

Ekologie mě zajímá už dlouho. Když jsem v roce 2010 dokončila doktorské studium na Katedře kulturologie Univerzity Karlovy, tématem mojí disertační práce byla ekologická etika. O rok později jsem nastoupila na Katedru kulturních a náboženských studií na Univerzitě Hradec Králové. Před dvěma lety jsem začala hledat možnosti, jak získat finance na svůj vlastní výzkum spojený s problematikou environmentální krize. Zároveň jsem se seznámila s norským sociálním antropologem Thomasem Hyllandem Eriksenem, který se věnuje lokálním dopadům globalizace. Nakonec jsem dospěla k tomu, že město Longyearbyen, nejsevernější lidská osada, bude ideální lokalitou pro můj výzkum. Můj muž je navíc polární ekolog, takže Špicberky dobře zná. Peníze na výzkum jsem nakonec získala z Evropské unie a od univerzity a v únoru jsme sem přiletěli.

HN: Jak jste se připravovali na odjezd do tak chladné lokality, navíc s malými dětmi?

Jednoduché to nebylo. Během podzimu jsem dostala tři angíny, moje rodina také onemocněla. Mohlo to být zapříčiněno i stresem z příprav. Museli jsme si dobře rozmyslet, co z pražského bytu chceme vzít s sebou. Kromě běžných věcí to byly saně, zbraně, které jsou potřebné pro obranu proti ledním medvědům, když chcete jít mimo město, i lyžařské vybavení. Zabalili jsme se do šesti 220litrových sudů, které putovaly kamionem a poté lodí. Naše věci dorazily v minus 30 stupních, takže ne všechno cestu vydrželo.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.