Milionu druhů živočichů a rostlin hrozí vyhynutí. Mnoho z nich může zmizet v průběhu příštích desetiletí, pokud nebudou přijata vhodná opatření. Rozmanitost druhů klesá po celém světě tempem, které v historii nemá obdoby. Na závažnost situace v pondělí v rozsáhlé zprávě upozornil mezivládní panel OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES).

Jedním z vedoucích autorů zprávy je Pavel Kindlmann z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. V rozhovoru pro HN upozorňuje, že by Česko mělo bránit přirozené kusy přírody, které mu ještě zbyly. Zdůrazňuje závěry zprávy, které mluví o tom, že chce-li lidstvo vymírání druhů zvrátit, musí si přeskládat žebříček hodnot a nestavět na první místo zisk. "Věřím, že v nové generaci, která nezažila komunismus a nemá ty zvrácené ekonomické myšlenky urvat co nejvíc, možná je naděje," říká profesor ekologie.

Co je nejzásadnějším sdělením zprávy?

Hlavním sdělením je určitě to, že dochází k velice drastickému vymírání druhů na Zemi, které nemá precedens. Druhá věc je, že to vymírání je způsobeno člověkem. Říkáme, že jsme na prahu šestého hromadného vymírání druhů. Ještě nejsme uprostřed. Máme osm milionů druhů, tedy plus minus, nikdy to nikdo nespočte přesně a o spoustě druhů ještě nevíme, že existují. Jeden milion je ohrožený vymřením, čili jedna osmina.

Čísla ve zprávě jsou dost drastická, ale přece jen ještě nejde například o tři čtvrtiny druhů, jako tomu bylo při předchozích hromadných vymíráních. To zatím ještě nenastalo, ale pokud to necháme pokračovat tak, jak to začalo, časem to nastane. Za sto, pět set, tisíc let.

Šesté vymírání má takové unikum. Je to jediné vymírání, které nebylo způsobené pádem meteoritu nebo výbuchem sopky, ale lidskou bytostí, která sama sebe považuje za inteligentní.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.