Vždy když na dveře pražského bytu, kde žije se svým partnerem, někdo zazvoní, zažije Hana Černá vteřiny napětí. "Leknu se, jestli to není exekutor. I když jsme se nevzali a vše tady patří příteli, stejně by mohl přijít a nalepit na nábytek a další věci své žluté štítky," bojí se osmadvacetiletá maminka ročního syna, která právě dokončuje studium už druhé vysoké školy. Se strachem z exekutora se Hana smiřuje už přes deset let. Přestože přišla k dluhům zcela bez své viny a jako teprve jedenáctileté dítě. V jejím případě to navíc nejsou desítky tisíc, jako u většiny dětí zadlužených za jízdy načerno nebo nezaplacené popelnice, ale miliony. Případ ženy, jejíž jméno bylo na její přání změněno, redakce ho však zná, ukazuje, jak dokážou být české zákony vůči dětem tvrdé i v případě dědictví a dluhů, které se objeví až po letech od jeho přijetí.

Když bylo Černé osm let, její otec, který měl maloobchod s mléčnými výrobky, zemřel. V té době už byli rodiče rozvedení a ona byla jediným dědicem. V řízení ji zastupovala matka, která majetek ve výši zhruba dvanáct milionů i dluhy, kterých bylo ještě o 200 tisíc více, přijala. "Rozmýšlela jsem se, ale nakonec jsem dala na právníka. Roli hrálo i to, že i když jsme byli s mužem rozvedení, oba jsme podnikali a naše firmy spolupracovaly," řekla vysokoškolsky vzdělaná žena, která kvůli utajení dceřiny identity nechtěla zveřejnit své jméno.

O tři roky později, když bylo Haně jedenáct, ale přišla nečekaná událost. Přihlásil se další věřitel otce, Česká konsolidační agentura, a požadoval 19,5 milionu korun za nesplacený úvěr. Okresní soud v Karlových Varech a Krajský soud v Plzni nárok, který nebyl uveden v dědictví, potvrdily jako oprávněný.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.