Vody v podzemí oproti loňsku výrazně ubylo, problémy se suchem se tak letos budou opakovat, a na některých místech země dokonce ještě zhoršovat. "Musíme být připraveni na to, že ta situace může být vážná," prohlásil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Zatímco vloni Český hydrometeorologický ústav uváděl, že polovina zkušebních vrtů ukazovala vážný pokles hladiny podzemních vod, letos to bylo už 80 procent vrtů a 66 procent pramenů. Nově je tímto stavem "mimořádného sucha" podle ředitele ústavu Marka Riedera zasažený například Moravskoslezský kraj. Vláda v úterý po jednání Národní koalice pro boj se suchem oznámila, že na řešení problémů dá celkem 30 miliard korun.

Související
30. 4. 2019

O suchu víme, ale děje se toho málo

Názory Sucho se začalo brát jako hrozba s velkými důsledky teprve od roku 2014. Postupně byla založena komise Voda-sucho, vláda schválila usnesení k...

"Situace se neustále zhoršuje. Zimní srážky padaly hlavně v horských oblastech a nebyly ve středních a nižších polohách, takže tady se nestačily doplnit zásoby podzemních vod. Jediné, co to může změnit, je zase nadcházející zima," řekl Rieder. Právě na zásobování z podzemních zdrojů vody jsou přitom podle ministra Brabce závislé stovky obcí. Část státních peněz proto půjde například na prohlubování vrtů a studní.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.