Tři bývalé ministry Topolánkovy vlády si předvolala na úterý soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 6 Markéta Binderová, která řeší kauzu nákupu čtyř nákladních letounů Casa od španělského konsorcia EADS. V ní čelí obžalobě bývalá ministryně obrany – a předtím i spravedlnosti – Vlasta Parkanová a šéf sekce vyzbrojování Jiří Staněk. Žalobce Jan Kořán je viní z toho, že předraženým nákupem způsobili státu škodu přes 800 milionů korun. To by se nemuselo podle něj stát, kdyby si nechali udělat znalecký posudek na výhodnost transakce, který by je na předražení upozornil.

K soudu dorazili bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) spolu se svými dvěma kolegy, tehdejším ministrem pro evropské záležitosti Alexandrem Vondrou (ODS) a Pavlem Svobodou (KDU-ČSL), který řídil legislativní radu vlády. Všichni tři byli členy vlády, která na doporučení Parkanové nákup v dubnu 2009 odsouhlasila. S výjimkou Alexandra Vondry, který po Parkanové řídil resort obrany, ale soudu prakticky nic neřekli.

"Detaily jednání na vládě před deseti lety si už nepamatuji," uvedl Schwarzenberg, který proto v soudní síni strávil jen několik minut. A podle něj tak bylo zbytečné, že ho soud vůbec zval. Jediné, na co si po dotazu soudu vzpomněl, bylo to, že vláda tehdy měla dvě nabídky – kromě španělského výrobce EADS i nabídku italské Alenia Aeronautica, která nabízela svůj Spartan. "Ale víc jsem to neřešil," řekl s tím, že pro něj bylo důležité pouze to, že obě nabídky byly z důvěryhodných zemí.

Ještě před ním vypovídal další vládní kolega, ministr a předseda Legislativní rady vlády Pavel Svoboda. Jeho výpověď byla ještě kratší – nevzpomněl si vůbec na nic.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.