V porovnání s ostatními typy voleb, ke kterým mohou čeští voliči chodit, jsou ty do Evropského parlamentu jakýmsi otloukánkem, kterého provází zpravidla nízká účast. I tak ale mohou nastínit, jak se bude politická mapa v budoucnu měnit, říká v rozhovoru pro HN sociolog Jan Herzmann.

Jaký mohou dát nadcházející eurovolby signál pro tuzemskou politiku?

Mohou dát signál pro politickou scénu ve dvou směrech. Ukáže se, jestli i v takovém typu voleb, kterého se zúčastňují spíše ti politicky zainteresovaní lidé než průměrní voliči, si udrží hnutí ANO podstatný náskok před svými pronásledovateli. Bude také zajímavé, kdo v takovém typu voleb překoná pětiprocentní hranici a zda její překonání bude podstatné. Hodně to řekne o tom, jak se bude politická scéna dále vyvíjet.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.