Květnových voleb do Evropského parlamentu se chce zúčastnit 27 procent voličů v Česku, zjistil průzkum agentury STEM/MARK. Jeho autoři ale upozornili, že skutečná účast je většinou nižší než ta, kterou lidé předem slibují. Volit plánují častěji pravidelní voliči, muži, lidé s vysokoškolským vzděláním a obyvatelé Prahy. Mezi nejznámější lídry kandidátek patří Jiří Pospíšil, Jan Zahradil, Pavel Telička či Jaromír Štětina. V pátek to sdělil Jan Burianec z agentury STEM/MARK.

V předchozích volbách do europarlamentu v roce 2014 volební účast mírně přesáhla 18 procent. "O své účasti je v tuto chvíli přesvědčena více než čtvrtina (27 procent) oprávněných voličů. Je však nutné upozornit, že deklarovaná účast (zvláště u voleb takzvaného druhého řádu) je většinou o něco vyšší než ta skutečná," uvedla agentura STEM/MARK.

Mezi nejznámější lídry kandidujících subjektů patří podle agentury Jiří Pospíšil z koalice STAN, TOP 09 a dalších partnerů, Jan Zahradil z ODS, Pavel Telička z hnutí Hlas či Jaromír Štětina z uskupení Evropa společně.

"Z analýzy STEM/MARK vyplývá, že šanci uspět ve volbách do Evropského parlamentu mají díky svým lídrům (a současným europoslancům) i neparlamentní subjekty, jako jsou hnutí Hlas či Evropa společně," uvedla agentura.

Štětina byl v minulých volbách zvolen za TOP 09 a STAN, Telička za ANO. Podle Buriance je nynější Teličkovo a Štětinovo uskupení ochotno volit kvůli jejich lídrům 12 procent potenciálních voličů, pro které nejsou tak podstatné strany, ale spíše jejich kandidáti.

Zájem o volby do Evropského parlamentu (graf se po rozkliknutí zvětší):

Zdroj: STEM/MARK

Jak respondenti vnímají téma bezpečnost:

Zdroj: STEM/MARK

Podle průzkumu agentury Median, zveřejněného ve čtvrtek, se při čtvrtinové účasti v evropských volbách může vyrovnat zisk středolevých a konzervativních stran ANO, ČSSD, KSČM a SPD se středopravou a liberální opozicí, kam Median řadí piráty, ODS, lidovce a koalici TOP 09, STAN a zelených. Pokud by byla podle Medianu účast ještě nižší, zisk středopravé a liberální opozice by jasně převážil.

Nižší účast by podle volebního modelu Medianu neprospěla zejména hnutí ANO, komunistům a sociálním demokratům, pomohla by naopak koalici TOP 09, STAN a zelených, lidovcům a ODS. Zisk pirátů se při všech možných volebních účastech pohyboval kolem 14 procent, SPD by dosáhla nejlepšího výsledku při čtvrtinové účasti.

Související