V přírodních rezervacích žije příliš mnoho zvířat, okolní krajina je pro ně "nepoužitelná". Některé druhy zvířat mizí, protože nedokážou konkurovat jiným druhům. Právě tyto "mizející" zvířata vyhledává zoolog Tomáš Jůnek. Jezdí do deštných pralesů, aby dokumentoval zvířata, kterým hrozí bezprostřední vyhynutí. "Deset procent ze zhruba 2500 druhů savců, ptáků a obojživelníků západní a střední Afriky je přímo ohroženo vyhynutím," říká Jůnek, který se v létě v rámci Expedice Neuron vydá na misi do Konga, kde prozkoumá zatím neprobádaná místa.

HN: Zajímáte se o ohrožená zvířata v jejich přirozeném prostředí. Jaké jsou nejčastější cíle vašich misí?

Nejzásadnější je pro mě navštívit místa, na kterých se stále vyskytují volně žijící zvířata. Vybírám si druhy, kterým hrozí bezprostřední vyhynutí. Hledám mizející zvířata, zjišťuji, co je ohrožuje a jakým způsobem by se tomu dalo zabránit. Místo s největší urgencí, kam je potřeba jet, pro mě vždy představoval Madagaskar a obecně ostrovy, jako třeba Filipíny nebo Indonésie.

Prostě takzvané hotspoty světové biodiverzity. Místní obyvatelé tam dlouhodobě ničí krajinu, kácejí deštné pralesy a půda už je tak zničená, že se prales nedokáže rozšířit sám bez pomoci. Ochrana přírody tam prakticky nefunguje, protože je to chudý stát a často se tam navíc mění politická reprezentace.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.