Získat v Česku povolení pro výstavbu bytového domu nebo dálnice trvá enormně dlouho. Změnit to má nový stavební zákon, který připravuje ministerstvo pro místní rozvoj. Premiér Andrej Babiš (ANO) chce, aby zákon začal platit v roce 2021. Povolování staveb v Česku se má díky nové legislativě zkrátit z průměrných 5,4 roku na jeden rok včetně soudního přezkumu. V ideálním případě by úředníci mohli o stavbě rozhodnout už za 59 dní. Zde jsou hlavní změny, které zákon přinese.

Související

1. Jedno řízení o povolení stavby

Kdo chce dnes stavět bytový dům, obchodní centrum nebo třeba silnici, musí získat až šedesát razítek od dotčených orgánů a následně absolvovat tři fáze povolovacího řízení. Postupně musí získat kladné posouzení vlivu na životní prostředí, územní rozhodnutí a nakonec stavební povolení.

Od roku 2021 má díky novému zákonu zcela odpadnout martyrium s razítky. "Občan namísto desítek řízení absolvuje pouze jedno řízení a navštíví pouze jediný úřad," popisuje mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.