Čeští zemědělci v posledních letech používají každoročně statisíce litrů herbicidu Roundup. Podle nejnovějších údajů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského nalili v roce 2017 na česká pole téměř 751 tisíc litrů látky, o rok předtím to bylo 772 tisíc litrů. Soudy v USA přitom už třikrát rozhodly o odškodnění lidí, kteří s látkou přicházeli do styku a onemocněli rakovinou.

Spotřeba glyfosátu, jenž je hlavní složkou herbicidu, byla v Česku nejvyšší v roce 2012, kdy dosáhla 1 081 000 litrů. Pokles z posledních let vysvětluje ministerstvo zemědělství rozdílnými klimatickými podmínkami a tím i rozdílnou intenzitou růstu plevele. Například oproti roku 1999 je však dnešní spotřeba glyfosátu, který Evropská unie zatím povoluje, téměř trojnásobná. Nejvíce Roundupu vypotřebují čeští zemědělci na obiloviny, předloni to bylo 356 tisíc litrů, na druhém místě jsou olejniny, z velké části řepka, s 229 tisíci litry.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.