Piráti sepíší a u Soudního dvora EU podají žalobu na Evropskou komisi. Vadí jim, že komise již deset měsíců řeší možný střet zájmů českého premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a dosud o něm nerozhodla. Analytický tým pirátů a také Transparency International přitom již dříve zpracovaly rozsáhlý balík podkladů a důkazů, které komisařům předaly. Do případu se zapojili i europoslanci z různých zemí, kteří také opakovaně požadovali rychlejší postup v kauze českého předsedy vlády.

Podle pirátů Evropská komise i nadále odmítá vyhodnotit podněty týkající se porušování finančního nařízení ke střetu zájmů. "Jde o naprosto neakceptovatelný přístup Evropské komise, která za normálních okolností termíny dodržuje. Je očividné, že komise přistupuje z pro mě neznámých důvodů k Andreji Babišovi shovívavě, a proto musí zasáhnout Soudní dvůr EU a definitivně rozhodnout," říká předseda pirátů Ivan Bartoš. Komise má přitom povinnost konat bezodkladně, což vyplývá z článku 325 Smlouvy o fungování EU.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Jak na žalobu pirátů reaguje Babiš?
  • Proč by Babišovy bývalé firmy mohly přijít o stamiliony z evropských dotací?
  • Další potíže se střetem zájmů Babišovi hrozí i podle českých zákonů. Jaké?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.