Tempo růstu cen bytů v Praze a krajských městech na konci loňského roku zvolnilo. Ceny meziročně vzrostly v průměru o 6,5 procenta na 57 200 korun za metr čtvereční. To je nejnižší růst za poslední dva roky, od kdy jsou údaje k dispozici. Nejdražší byla Praha (77 400 korun za metr čtvereční, růst o 9,3 procenta), nejlevnější Ústí nad Labem (16 300 korun), kde ovšem byty meziročně zdražily o 18,1 procenta. Naopak v Olomouci byty zdražily o 4,6 procenta.

Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Deloitte, která prostřednictvím portálu cenovamapa.org zpracovává informace o prodejních cenách z kupních smluv evidovaných v katastru nemovitostí.

"Nejvíce byty zdražily v Ústí nad Labem. To bylo způsobeno především obecným tlakem na růst cen nemovitostí s tím, že cenová hladina v tomto městě roste z nízkého základu a i malá změna se následně výrazně projeví. Nejméně se ceny bytů meziročně změnily v Olomouci," uvedl odborník na nemovitosti Deloitte Petr Hána.

V posledním čtvrtletí loňského roku se v developerských projektech, cihlových i panelových domech prodalo 7357 bytů za 25,8 miliardy korun. Hodnota se meziročně zvýšila o 6,6 procenta, počet vzrostl o 3,3 procenta. Na developerské projekty připadaly zhruba dvě pětiny celkového objemu, bytům v panelových domech patřila čtvrtina a na cihlové domy připadala zhruba čtvrtina.

Nejvíce vzrostly ceny bytů v panelových domech, meziročně o 7,9 procenta na 41 700 korun za metr čtvereční. "Za tímto růstem jsou dva faktory. Jednak efekt táhnutí cen všech nemovitostí vzhůru kvůli růstu cen novostaveb v Praze, Brně a jejich nejbližším okolí. Dále proto, že je jejich cena významně nižší a kvůli regulacím hypoték řada lidí na nové byty nedosáhne. Jako variantu pak volí levnější starší byty," doplnil Hána.

V porovnání s předchozím čtvrtletím vzrostly ceny v ČR v průměru o 1,2 procenta. Nejvíce, o 13,9 procenta, stouply v Hradci Králové, naopak v Pardubicích a ve Středočeském kraji mírně klesly.

V Praze vzrostly ceny bytů meziročně o 9,3 procenta. Nejdráže se prodávaly byty v Praze 1 (145 500 korun za metr čtvereční) před Prahou 2 (102 300 korun). Nejlevnější byla Praha 10 (71 400 korun).

Deloitte sleduje ceny prodaných bytů v krajských městech. Ve Středočeském kraji, které své krajské sídlo nemá, vychází z průměru za Benešov, Beroun, Kladno, Mladou Boleslav a okresy Praha-východ a Praha-západ.

Zdroj: Deloitte

Související