Společnost ČEZ Prodej nemá nárok na náhradu škody 805 milionů od Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) za objednanou, ale neodebranou elektřinu v roce 2010. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze, který tak potvrdil loňský verdikt pražského městského soudu, jenž žalobu energetické firmy zamítl.

I když si SŽDC uvedenou elektřinu objednala a nakonec neodebrala, nastaly podle vrchního soudu okolnosti vylučující odpovědnost za škodu. Změnil se totiž zákon a dopravci, pro které SŽDC jako správce kolejí a souvisejících sítí odebíral, už poté nebyli povinni brát elektřinu jejím prostřednictvím, ale mohli si ji nakoupit sami napřímo. A také toho využili.

Sama SŽDC přitom již před čtyřmi lety uvedenou sumu – a navíc dalších 330 milionů na úrocích – zaplatila. ČEZ jí ji ale odmítá vrátit. SŽDC proto podala na ČEZ u Obvodního soudu pro Prahu 4 žalobu na vrácení zaplacených peněz a soud jí letos v únoru vyhověl. "Obvodní soud pro Prahu 4 žalobě naší organizace proti společnosti ČEZ Prodej o vydání bezdůvodného obohacení v prvním stupni zcela vyhověl," potvrdila mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová.

ČEZ již oznámil, že podá odvolání. Každý den, o který se spor protahuje, přitom naskočí dalších zhruba 180 tisíc korun na úrocích.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.