Firmy by v budoucnu měly kontrolovat přesný počet odpracovaných hodin i u lidí zaměstnaných na dohodu o provedení práce. Navrhuje to novela zákoníku práce, kterou připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí. "Ačkoli je novela zákoníku práce prezentována jako předpis, který má zvýšit flexibilitu pracovněprávních vztahů, v mnoha bodech novely je tomu spíše naopak," říká advokátka Barbora Cvinerová ze společnosti KPMG Legal.

Změní se i výpočet dovolené - místo dnů by se nově určovala v hodinách. To však podle Cvinerové na většinu zaměstnavatelů nijak nedopadne. Větší flexibilitu práce by naopak mohlo zajistit zavedení sdíleného pracovního místa. 

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje, aby se dovolená nově počítala podle odpracovaných hodin, tedy nikoliv podle dnů jako dosud. O jak velkou jde změnu?

Ačkoli je nová koncepce výpočtu dovolené, se kterou přichází novela zákoníku práce, prezentována jako převratný nástroj k odstranění nespravedlností, ve skutečnosti se čerpání dovolené ze strany zaměstnanců v praxi příliš nezmění. Spíše jen zkomplikuje praxi zaměstnavatelů, kteří budou muset vynakládat nemalé prostředky na změny docházkových systémů a školení svých mzdových účetní a personalistů.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.