Za vítěze ankety Absurdita roku 2019 vyhlásily Hospodářské noviny sankce pro zaměstnavatele, jejichž zaměstnanci se ocitli v exekuci. Podle současné legislativy stačí, aby byla na některého ze zaměstnanců uvalena exekuce, a jeho zaměstnavateli z toho rázem vyplývá celá řada povinností. Většinou mu v takovém případě začne chodit do datové schránky velké množství zpráv přímo od exekutorů.

Ti jsou napojeni na registr zdravotních pojišťoven a jejich automatické počítačové systémy začnou chrlit datové zprávy s rozkazy, co všechno je zaměstnavatel povinen udělat a dodržet. Zaměstnavatel musí ze zákona poskytnout součinnost a v případě, že tak neučiní, mu hrozí pokuta až do výše 50 tisíc korun. Zákon přitom nedefinuje jasně, co všechno takové poskytnutí součinnosti zahrnuje, a nejednoznačnost hraje do karet různým výkladům.

Absurdita roku je součástí podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku a Moneta Živnostník roku. Absurdní předpisy nominovala i letos veřejnost z řad podnikatelů a různých oborových asociací, svazů a cechů. O vítězné absurditě rozhoduje on-line hlasování. Ve finále soutěže se mezi sebou utkalo celkem devět absurdit.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.