Nejvyšší státní zástupce by měl mít desetiletý mandát. A ještě dva roky po změně zákona by měl mít jistotu dvou let ve funkci. Uvedla to na kulatém stole k nezávislosti státních zastupitelství v Poslanecké sněmovně ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Počítá s tím návrh novely zákona o státním zastupitelství, který připravil její předchůdce Jan Kněžínek. "Nehodlám nic měnit, jsem s ním spokojena," uvedla Benešová. "Čekám jen na schůzku s nejvyšším státním zástupcem a není problém novelu pustit dál," řekla.

V současné době je vrchní státní zástupce Pavel Zeman jediný žalobce, který může být odvolán bez udání důvodu. I to by se mělo změnit. "Já sama jsem obětí takového odvolání," připomněla Benešová, že jako nejvyšší státní zástupkyni ji odvolala vláda Jiřího Paroubka v roce 2005. Stejně jako to platí u soudců a ostatních žalobců by nově měl být i nejvyšší státní zástupce odvoláván v kárném řízení.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.