Stát se musí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňku Šarapatkovi, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 1. Zeman v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost. Šarapatka ale z Úřadu vlády v době, kdy byl Zeman premiérem, odešel na základě vlastního rozhodnutí. Na úřad poslal dopis označený jako "Výpověď z pracovního poměru", ve kterém uvedl, že po aféře Olovo ztratil důvěru v čestnost a pravdomluvnost Miloše Zemana. 

Hradní právník Marek Nespala řekl, že soud podle jeho názoru postupoval formalisticky. Předpokládá, že ministerstvo financí podá odvolání a rozsudek "bude revidován". "Prezident uvedl, že pana Šarapatku vyhodil. Nevyjadřoval se o konkrétním pracovněprávním úkonu, ale o tom, že s tím člověkem nechce spolupracovat, forma onoho úkonu je potom sekundární," popsal Nespala pohled Hradu. 

Za prezidentova slova se má omluvit ministerstvo financí, hlavu státu totiž žalovat nelze, napsal server iDnes.cz. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček předpokládá, že se ministerstvo financí odvolá, zároveň sdělil, že prezidenta se spor netýká.

Ministerstvo financí má podle rozhodnutí soudu zaslat Šarapatkovi doporučený dopis s omluvou za Zemanův dehonestující výrok do sedmi dnů od právní moci rozsudku, píše server. Právní zástupkyně ministerstva serveru řekla, že o odvolání se nejprve poradí s prezidentovým advokátem. Mluvčí ministerstva Jakub Vintrlík potvrdil, že ministerstvu byla pátečním rozsudkem uložena povinnost omluvit se žalobci za Zemanův výrok. "Samotné rozhodnutí soudu však bude moci MF podrobněji komentovat teprve poté, co mu bude doručeno písemné vyhotovení rozsudku," doplnil.

"Pana prezidenta se spor netýká, nebyl účastníkem sporu a nejedná se o jeho omluvu," sdělil Ovčáček. Ve skutečnosti ale stát byl žalován kvůli prezidentovi. Soudy totiž již dříve určily, že za újmu způsobenou prezidentem je možné žalovat ministerstvo financí. Zemanův mluvčí v pátek zároveň na Zdeňka Šarapatku znovu nevybíravě zaútočil na svém twitterovém profilu.

Zeman o Šarapatkovi mluvil v televizi Barrandov v listopadu 2017. "Zdeněk Šarapatka je člověk, který kdysi pracoval, teď nevím, jestli v Lidovém domě nebo (na) Úřadu vlády, už je to hrozně dávno, ale vím, že jsem ho vyhodil pro neschopnost," řekl tehdy. Šarapatka ale podle žaloby v říjnu 2010 poslal vedoucímu Úřadu vlády výpověď a později s úřadem uzavřel dohodu o rozvázání pracovního poměru. Příslušné dokumenty předložil jeho právník soudu jako důkaz.

"Není to poprvé, co pan prezident lhal. Lže tradičně, je otázka, zda to je s ohledem na jeho zdravotní stav, nebo je to lež vědomá. Tento výrok potom žil svým životem, objevil se v dalších médiích," řekl serveru iDnes Šarapatka. Doplnil, že žalobou se domáhá omluvy, finanční odškodnění nechce.

Šarapatka byl poradcem tehdejšího premiéra Zemana v době takzvané kauzy Olovo, kdy v okruhu Zemanových poradců vznikl dokument s plánem diskreditační kampaně proti tehdejší místopředsedkyni sněmovny Petře Buzkové (ČSSD).

Související