Kvůli střelbě v Dražůvkách na Hodonínsku zemřeli dva lidé, potvrdili záchranáři. Jedním je původní útočník zabarikádovaný v domě, druhým místostarosta obce, uvedla Česká televize.

"Policisté řešili běžný sousedský spor, přičemž podezřelým byl bezúhonný občan. Nevlastnil legálně drženou střelnou zbraň. Během první výzvy před vstupem do obydlí zazněl bez jakéhokoliv varování výstřel, kterým byl zraněn místostarosta. Ten svým zraněním bohužel přes okamžitě poskytnutou pomoc podlehl," uvedl na policejním webu mluvčí Pavel Šváb.

Do obce se sjely policejní složky včetně zásahové jednotky, situaci ze vzduchu sledoval vrtulník. Nepomohl ani policejní vyjednávač, policie pak do domu, v němž se střelec zabarikádoval, vnikla násilím.

V aktualizaci zprávy na policejním webu Šváb později uvedl, že kriminalisté stále ohledávají místo činu. "Do této chvíle se našly dvě střelné zbraně, dlouhá i krátká. Vše dosud nasvědčuje tomu, že v případu půjde o vraždu a následnou sebevraždu," řekl mluvčí. Na místě působí i policejní krizoví interventi. "Z dosavadního šetření vyplývá, že podezřelý vystřelil bez jakékoliv výstrahy pravděpodobně přes zavřené okno. Policisté pod krycí palbou přemístili zraněného do bezpečného prostoru, poskytli mu první pomoc a přivolali záchranáře. Ani ti už bohužel zraněnému nemohli pomoci," uvedl Šváb.

"Na místě jsme resuscitovali muže se střelným poraněním, přes veškerou naši snahu se nepodařilo obnovit jeho životní funkce. Na místě byl ještě jeden muž, u toho jsme pouze konstatovali smrt, která nastala v důsledku zranění neslučitelných se životem," řekla mluvčí záchranné služby Michaela Bothová.

Místostarosta se ráno účastnil jako svědek policejní akce. Policisté zřejmě na místo přijeli kvůli podanému trestnímu oznámení, muž ale na místostarostu vystřelil. Útočníkův soused, který trestní oznámení podal, řekl televizi Prima, že mu dotyčný vyhrožoval. Ve sporu údajně šlo o vodu ve studni.

Místní tvrdí, že střelec byl podivín, který už dříve vyhrožoval sousedům. Údajně měl po nich házet kameny, sousedi však netušili, že skutečně vlastní střelnou zbraň. Starostka Dražůvek na Hodonínsku Klára Čudrnáková dodala, že se jednalo o samotáře.

"To byl určitě zkrat u toho člověka. Byl vždycky podivín. Ale tohle nikdo nemohl tušit, taková reakce. Pan místostarosta se k tomu dostal jenom tím, že dělal doprovod policie u zásahu. Když se snažili k němu dobouchat, tak nikdo určitě nepředpokládal, že se bude střílet, protože jinak by s sebou nikoho nebrala," řekla starostka.

Podle Čudrnákové byl střelec z rodiny, pro kterou místostarosta a jeho rodina v minulosti udělali hodně dobrého. "Pomáhali jim. Je to nepochopitelné," řekla.

Zopakovala, že šlo o samotářského podivína. "Kdybych ho potkala na ulici, nebudu vědět, kdo to je. Protože on tam byl zalezlý. Nevěděli jsme ani, z čeho žije. Dřív žil s maminkou, ale ta se kvůli zdravotnímu stavu odstěhovala do domu s pečovatelskou službou. Byl tam sám," uvedla starostka.

V pátek byla Čudrnáková v Ostravě na sněmu Svazu měst a obcí. "Kdybych nebyla v Ostravě, šla bych tam já. Byla by to moje povinnost," dodala.

Asi 140 metrů silnice v Dražůvkách bylo podle webu jednotného systému dopravních informací zhruba od 9:00 kvůli této události uzavřeno. Provoz byl obnoven po 11. hodině.

Dražůvky leží asi osm kilometrů západně od Kyjova, mají téměř 300 obyvatel.

Související