Voliči v pátek a sobotu volili své kandidáty do Evropského parlamentu, účast byla nejvyšší, přesáhla 28 procent. Vítězem se stalo hnutí ANO se ziskem více než 21 procent hlasů. Je to však méně, než mu přisuzovaly některé průzkumy. Minulé eurovolby před pěti lety vyhrálo díky 16,13 procenta hlasů.

Za hnutím ANO následuje ODS s 14,5 procenta (růst o zhruba 7 procentních bodů) a Piráti s necelými 14 procenty. Nad 10 procent ještě získala koalice TOP 09 a STAN. SPD získala devět procent, do europarlamentu se ještě dostaly KDU-ČSL se ziskem 7 procent hlasů a KSČM s necelými sedmi procenty.

Koaliční ČSSD se do Evropského parlamentu nedostala. Získala pouze 3,95 procenta hlasů. "Je to tvrdá rána. Nedokázali jsme zaujmout voliče správným tématem, neprobudili jsme sílu sociální demokracie. Na kandidátce jsme měli řadu zkušených politiků i mladých lidí, nyní je důležité, aby to nevzdali. Náš restart musí být jistější a silnější, teď se zaměříme na krajské volby, které jsou klíčové," prohlásil předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. Odstupovat nehodlá. Před pěti lety volilo sociální demokracii 14,17 procenta voličů. 

"Gratuluji vítězi voleb, ale doufám, že je to naposled," prohlásil předseda ODS Petr Fiala. Podle něj je podstatným signálem, že mnoho voličů volilo proti politice současné koalice ANO, ČSSD s podporou KSČM.

"Cíl v kampani byl o trochu ambicióznější, hovořilo se o potenciálu pirátů dosáhnout mety 20 procent," uvedl Bartoš. Doplnil, že i tak jde o úspěch, protože strana získala čtyři procenta navíc oproti volbám do Poslanecké sněmovny. Předseda dále řekl, že hlavním cílem strany bude nyní propojit domácí politiku s tou evropskou a napomoci lepšímu pochopení dění v Evropě mezi obyvateli České republiky.

Dva mandáty získané ve volbách do Evropského parlamentu jsou podle předsedy hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamura výsledkem přesně podle plánu, který si strana stanovila. Je vidět, že SPD a jeho program mají své pevné místo na české politické scéně, dodal. 

"Pokud sečteme výsledky, ať už ODS, Pirátů, STAN, TOP 09 a regionálních partnerů dohromady, tak se prostě ukazuje, že ty alternativní politické síly v České republice svoji sílu a váhu mají," řekl Vít Rakušan, zástupce koalice TOP 09+STAN. Dodal, že je rád, že hnutí ANO nedosáhlo 30 procent.

Z celkových 21 mandátů Česka v Evropském parlamentu hnutí ANO získalo 6 křesel, ODS 4, Piráti 3, TOP 09+STAN 3, SPD a KDU-ČSL po dvou a komunisté jeden mandát. Dosud měli komunisté tři europoslance, když před pěti lety KSČM odevzdalo hlas 10,98 procenta voličů.

V celoevropském pohledu ztráceli hlavně lidovci a socialisté, tedy dvě tradičně největší frakce. Ty patrně v Evropském parlamentu ztratily většinu. Naopak posilují nacionalisté, ale i liberálové a zelení. Úspěch zelených v několika zemích, například v Německu, Finsku nebo Portugalsku, se neočekával. 

V Německu zvítězila koalice CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, i přesto byl současný výsledek nejhorší v historii evropských voleb, rekordně nízký výsledek měla i německá sociální demokracie SPD. V Německu naopak posílili Zelení.

Ve Francii se očekával souboj mezi hnutím prezidenta Emmanuela Macrona a nacionalistkou a neúspěšnou kandidátkou na prezidentku země Marine Le Penovou. Podle dosavadních čísel jen těsně zvítězila Le Penová.

V Británii se očekává výrazné vítězství strany Pro brexit Nigela Farage, její úspěch ale patrně nebude tak velký, jak strana očekávala. Posílili také proevropští liberálové. Naopak tradiční konzervativci a labouristé utrpěli silnou ztrátu.

V Polsku jen těsně zvítězila konzervativní vládní strana Právo a spravedlnost, na druhém místě skončila koalice proevropských stran. V Maďarsku drtivě zvítězila strana Fidesz premiéra Viktora Orbána.

Na Slovensku pohořel vládní Směr expremiéra Roberta Fica, naopak z vítězství se může radovat liberální koalice.

Dění okolo výsledků evropských voleb sledujeme v on-line reportáži:

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
27.5.2019 01:33 | Konec on-line reportáže

Vážení čtenáři, on-line reportáž končí, budeme pokračovat od šesti ráno. Děkujeme za Vaši přízeň.

27.5.2019 01:26 | Komentář k eurovolbám od šéfredaktora Respektu

 

27.5.2019 01:10 | TOP 09 podporuje Jourovou jako eurokomisařku

Lídři TOP 09 by podle svých slov rádi viděli na pozici eurokomisařky nadále Věru Jourovou. "Za mě osobně si dovedu představit, že paní Jourová bude v komisi pokračovat. Byť jsem několikrát jasně řekl, že třeba v otázce boje proti dvojí kvalitě potravin se neshodneme. Já jsem byl mnohem razantnější. To je jedna věc, na které se neshodneme, ale jinak za mě funkci eurokomisařky zvládala," řekl Jiří Pospíšil.

"Já pokud jde o paní eurokomisařku Jourovou, tak musím ocenit spolupráci. Ona je z ANO asi to nejlepší, co by tam mohlo jít. Takže bych to přivítal. Na druhou stranu bude to rozhodování vlády. Pro nás je důležité, aby vláda vyslala někoho, kdo tento kredit neztratí. Chtěl bych v tomto paní eurokomisařku ocenit," dodal Pavel Polčák.

27.5.2019 01:09 | Statistici měli data od soboty na serverech, byla zašifrovaná

Statistici měli data o hlasování v evropských volbách na serverech od sobotního večera. Byla zašifrovaná a šifrovací klíče byly rozděleny mezi několik lidí. Finální výpočet rozdělení mandátů provedli až v neděli večer, řekl novinářům předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marek Rojíček. Eurovolby vyhrálo hnutí ANO, které získalo asi pětinu hlasů, před ODS, Piráty a koalicí STAN a TOP 09.

"Průběh zpracování byl obdobný jako v jiných volbách. První okrsek přišel poměrně brzy po zavření volebních místností, poslední jsme zpracovávali zhruba ve 20:15," uvedl Rojíček. Okrskové volební komise při všech volbách odevzdávají výsledky na předávacích místech, kterých je zhruba 500. Tam se zkontrolují a odesílají do ústředí v pražských Strašnicích.

Oproti jiným typům voleb je u evropských jiný způsob zveřejnění. Statistici obvykle zveřejňují postupně výsledky jednotlivých okrsků, výsledek se dá proto už v době sčítání odhadovat. Při volbách do Evropského parlamentu museli Češi a další země, které hlasovaly dříve, čekat na voliče těch zemí, kde se hlasovalo v neděli. Až po uzavření posledních volebních místností v celé EU bylo možné zveřejnit výsledky hlasování v tuzemsku.

"Zpracování neproběhlo plně v sobotu po uzavření volebních místností, ale data se pouze uložila na naše databáze. Byla zašifrována, nikdo k nim neměl přístup a šifrovací klíče byly rozděleny mezi několik lidí," řekl Rojíček.

27.5.2019 01:05 | V Čilé přišlo k urnám 90 procent voličů, naopak ve Vřesové necelých devět

Nejvyšší volební účast ve volbách do Evropského parlamentu zaznamenala obec Čilá na Rokycansku, kde přišlo k urnám 90 procent voličů. Naopak nejmenší volební účast byla ve Vřesové na Sokolovsku, kde jich přišlo necelých devět procent. V celém Česku přišlo tentokrát k urnám 28,72 procenta voličů. V Praze přišlo volit 38,31 procenta voličů.

27.5.2019 01:04 | Telička očekával lepší výsledek

Končící europoslanec Pavel Telička ocenil, že jeho hnutí Hlas se ve volbách do Evropského parlamentu stalo nejúspěšnější mimoparlamentní stranou. Novinářům dnes řekl, že čekal víc než 2,38 procenta hlasů, výsledek je ale nutné přijmout i vzhledem k tomu, že hnutí vzniklo teprve před třemi měsíci.

"Když se podívám na to, kolik procent má ANO, SPD nebo KSČM, tak musím říct, že se tím Česká republika zařadila do menšiny po boku takových zemí, jako je Itálie nebo Maďarsko. To mě mrzí," uvedl Telička.

V minulých volbách byl do europarlamentu zvolen za ANO, ale s hnutím se rozešel. Odchodu nelituje. "Byl bych jenom šachovou figurkou, se kterou si Andrej Babiš hraje," řekl s odkazem na šéfa hnutí ANO. Do příštích voleb to Telička s hnutím Hlas chce zkusit znovu.

Hlas získal 2,38 procenta a neobdržel žádný mandát. "Měl jsem větší očekávání, ale na to, že jsme nová strana, vznikli jsme před třemi měsíci, ten výsledek musíme vzít. Jsme nejlepší mimoparlamentní stranou," řekl Telička, který dostal přes 17.000 preferenčních hlasů. Své hnutí prezentuje jako silně proevropské, prozápadní a proreformní. Podle něj bylo zlomových posledních deset dní.

27.5.2019 01:01 | Výsledek ČSSD je podle politologů debaklem

Výsledek ČSSD, kterou volilo pouze 3,95 procenta lidí, podle politologů ukazuje na to, že strana má obrovský problém. "Co volby, to porážka," řekl Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity. Nemyslí si však, že by to mělo nějaký vliv na současnou vládní koalici ANO a ČSSD. "Rozbít kvůli výsledku eurovoleb současnou vládní koalici je nemožné, to by fakticky přiznali, že udělali špatné rozhodnutí, když k ní přistoupili," konstatoval Kopeček.

Podle Daniela Kunštáta z Cevro Institutu současné volby u ČSSD potvrdily, že se strana potýká s malou disciplinovaností voličů a její politická pozice oslabuje. "Sociální demokracie bude mít o čem přemýšlet i ve vztahu k tomu, jakou zvolit strategii v nejbližších letech, aby se udržela v celostátní politice," doplnil Kunštát.

Současně doplnil, že eurovolby v ČR mají podle něj dva vítěze, a to Piráty a ODS, kteří těžili z toho, že mají voliče s větším zájmem o politiku, že je dokážou efektivněji přitáhnout k volbám a že mají takzvaný opoziční bonus. "Evropské volby jsou kolbiště, které supluje celostátní politiku. V těchto volbách mají vždy silnější potřebu jít volit ti, kteří chtějí vyjádřit nespokojenost se současnou vládní koalicí, tedy voliči opoziční stran," uvedl Kunštát a doplnil, že prostřednictvím voleb lidé nyní dávali najevo svou nespokojenost se současnou vládu v Česku.

27.5.2019 00:56 | Lídr KDU-ČSL Svoboda se do europarlamentu nedostal, přesto zůstane výraznou tváří strany

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný označil zisk dvou mandátů v europarlamentu za úspěch. "Ten výsledek, který činí 171 723 hlasů, je pro nás úspěchem, protože když porovnáme výsledek z voleb před pěti lety v roce 2014, (tehdy) jsme získali o 21 000 hlasů méně," řekl Výborný. Neúspěšný lídr kandidátky Pavel Svoboda podle Výborného zůstane nadále výraznou tváří lidovců.

27.5.2019 00:53 | Všichni proti nám jeli sprostou antikampaň, ale my zvítězili, řekl Babiš

 

27.5.2019 00:50 | Babiš nepředpokládá konec koalice s ČSSD

Neúspěch koaliční ČSSD nebude mít podle Andreje Babiše vliv na vládu, nevidí žádnou souvislost mezi výsledky a koaliční spoluprací. S ČSSD hodlá Babiš také vyjednávat o nominaci českého zástupce v Evropské komisi, kandidátkou ANO je nynější eurokomisařka Věra Jourová. "Pokud bude mít ČSSD jiného kandidáta, budeme o tom vést debatu. Ale ještě to není na stole," řekl Babiš. Přál by si, aby Česko získalo v příští komisi silnější portfolio, než je nynější oblast spravedlnosti, ochrany spotřebitele a rovných příležitosti mužů a žen. "My bychom chtěli jiné portfolio, například vnitřní trh," řekl Babiš. Dodal, že tuto oblast považuje za nejdůležitější pro Česko.

Související