Když Andrej Babiš nad ránem oznamoval vítězství své strany v evropských volbách, nezářil zrovna nadšením. Připsal si další vítězství, ale nebylo tak výrazné, jak by si přál. Dvacet jedna procent hlasů pro ANO bylo méně, než se čekalo. A výsledek stran, se kterými vládne a které může i do budoucna považovat za své spojence, je přímo katastrofální. Koaliční ČSSD se vůbec nedostala do europarlamentu, komunisté tak tak. Evropské volby v žádném případě nejsou zlomem ve vývoji české politiky, naznačily ale, že Babiš může mít v budoucnu problém s obhajobou premiérského křesla. Projděme si výsledky eurovoleb v hlavních bodech.

Výsledky Evropských voleb přehledně:

1. Vítězství ANO bez triumfu

Před volbami se analytici shodovali, že zvyšující se volební účast bude nahrávat Babišovu hnutí. Nakonec v eurovolbách přišlo přes dvacet osm procent voličů, což je o deset procent víc než v roce 2014 a historicky vůbec nejvyšší účast v tomto typu voleb v Česku. Přesto není výsledek ANO nijak oslnivý. Ani suverénně nejviditelnější kampaň, ve které Andrej Babiš sliboval s červenou čepicí “tvrdě a nekompromisně” ochránit Česko, nepřivedla voliče ANO k urnám v takovém počtu, aby Babiš mohl označit výhru za triumf.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.