Premiér Andrej Babiš mluví o úspěchu, ve skutečnosti ale nemůže slavit. Jeho hnutí ANO sice v evropských volbách zvítězilo, mnohem horší výsledek než ve volbách do sněmovny však ukazuje, že se nemůže spolehnout na velkou část svých sympatizantů, říká v rozhovoru pro HN politolog Tomáš Lebeda z Univerzity Palackého v Olomouci. Koaliční ČSSD, která se do Evropského parlamentu vůbec neprobojovala, podle Lebedy dostala jasný signál, že má odejít do opozice a vybrat si předsedu s větším charismatem.

Premiér Andrej Babiš označil vítězství svého hnutí ANO s výsledkem 21 procent za obrovský úspěch. Jak to vidíte vy?

Hnutí ANO samozřejmě evropské volby vyhrálo, z tohoto úhlu pohledu se může zdát, že je všechno v pořádku. Na druhou stranu ANO v posledních volbách do Poslanecké sněmovny dostalo téměř 30 procent, podobně jako v minulosti ODS nebo ČSSD, ale v evropských volbách tento výsledek nedokázalo zopakovat. ODS se přitom podařilo v letech 2004 a 2009 získat přes 30 procent i v evropských volbách. Hnutí ANO nyní získalo 21 procent, což znamená poměrně markantní propad oproti výsledku ve sněmovních volbách.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
reklama
Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity. Sedmičku si můžete objednat zde.

Víte, že...
  • můžete hodnotit každý článek? Zaujal vás? Nebo byste mu něco vytknuli? Byl krátký, nebo nepřinášel nic nového? Na konci každého článku najdete hodnotící tlačítka.
  • souhrn zajímavých komentářů, technologických zpráv nebo investičních informací naleznete v našich newsletterech, které pro vás připravují editoři a vedoucí rubrik?
reklama
Související
Ještě si přečtěte
Dnes

Americký Fed investory zklamal

Komentář Tomáše Pfeilera Poslední zasedání americké centrální banky je jedním z faktorů, které vedou k poklesu cen akcií....
reklama