Na připravovaný zvýšený rodičovský příspěvek 80 tisíc korun můžou dosáhnout i ty rodiny, které mají v plánu současnou rodičovskou vybrat před koncem roku 2019. Stačí si snížit měsíční příspěvek na takovou hodnotu, aby poslední výplata proběhla až v lednu 2020 a od ledna pak příspěvek případně zvýšit. V nejzazším případě lze příspěvky snížit až na 50 korun měsíčně, tudíž i kdyby rodině zbývalo vybrat z 220 tisíc od července jen 350 korun, stále by bylo možné díky snížení měsíčního příspěvku dosáhnout na lednové zvýšení a získat tak až 80 tisíc korun navíc.

Kolik rodina z 80 tisíc navíc opravdu získá závisí na tom, kdy má nejmladší potomek čtvrté narozeniny a jaká byla mzda rodičů v měsíc narození dítěte - podle té se totiž určuje maximální výše měsíčního příspěvku. Pokud bude mít dítě, na nějž je rodičovský příspěvek čerpán, v lednu čtvrté narozeniny, rodina nemůže kvůli limitu získat celých 80 tisíc.

HN vytvořily kalkulačku, která počítá, jak si změnit měsíční příspěvky tak, aby bylo možné na navýšený příspěvek 80 tisíc korun dosáhnout. Měsíční příspěvek je možné měnit jednou za 3 měsíce, proto poslední smysluplnou změnu je možné provést nejpozději od října. 

Vláda se zvýšením rodičovského příspěvku počítá od ledna, dostat by ho měly všechny rodiny, které v té době (nebo po ní) budou pobírat rodičovský příspěvek. Těch, kteří už rodičovský příspěvek dobrali, se to netýká. Návrh musí ještě projít parlamentem a získat podpis od prezidenta, vláda ho chce urychleně přijmout pomocí zrychleného řízení.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.