Sněmovní debata o financování sociálních služeb skončila ve středu po pěti hodinách bez výsledku. Mimořádnou schůzi svolanou z podnětu pěti opozičních stran kvůli chybějícím dvěma miliardám korun přerušila přestávka, kterou si do konce jednacího dne vyžádala vládní sociální demokracie. Kdy bude schůze pokračovat, není jasné.

Chybějící dvě miliardy korun na financování sociálních služeb najde vláda, a to během několika dnů. Poslancům to ve středu řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Neuvedla, z jakých zdrojů mají být peníze vyčleněny. Maláčová o tom jedná s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO).

"Dofinancování je třeba řešit na úrovni celé vlády. Doufám, že v řádu několika dnů se nám podaří společně najít řešení," slíbila Maláčová. Podle opozice by stát měl peníze poslat krajům k dalšímu přerozdělení nejpozději do poloviny června, jinak počátkem září hrozí kolaps sociálních služeb.

Maláčová potvrdila, že kdyby se peníze nenašly, muselo by být propuštěno 10 tisíc zaměstnanců sociálních služeb, tedy polovina. "Musíme ty dvě miliardy najít, aby nehrozil personální exodus," uvedla ministryně.

K požadavku na předložení novely o sociálních službách, která by měla pomoci jejich financování stabilizovat, Maláčová uvedla, že 10. června představí její východiska. Poté chce o podobě novely jednat se zástupci krajů, obcí a poskytovatelů sociálních služeb včetně odborářů.

TOP 09 po Maláčové žádá, aby už příští úterý poslancům sdělila, kdy krajům dodatečné peníze na sociální služby pošle.

Na sociální služby dostávají kraje na každý rok peníze od ministerstva práce, dotace pak rozdělují. Původně pro letošek usilovaly o 20,38 miliardy korun, dostaly 15,12 miliardy Kč. Vláda ale následně ještě schválila zvýšení platů a zvláštních příplatků. S výdaji na ně dotační suma nepočítala.

Sněmovna jednala o situaci v sociálních službách už koncem března. Požádala tehdy vládu, aby o doplacení jednala. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný uvedl, že Maláčová a Schillerová se nebyly zatím schopny domluvit a problém si přehazovaly jak při ping-pongu. "Nelze postupovat dál tímto způsobem. Mluvíme o milionu klientů a jejich rodinných příslušnících i o tisících pracovníků v sociálních službách," uvedl. Šéf ODS Petr Fiala označil středeční mimořádnou schůzi za formu nátlaku na kabinet.

Schillerová chce vědět, proč peníze chybí

Schillerová chce vědět, v čem tkví problém s financováním sociálních služeb, když stát na ně dává každý rok více peněz. Před poslanci se při středeční mimořádné schůzi ohradila proti výtkám, že je nynější vláda ANO a ČSSD asociální. Kabinet podle ministryně sociální služby nepodceňuje.

Schillerová vypočítala, kolik stát dával na sociální služby každoročně od roku 2007, přičemž letos je na ně určena dosud nejvyšší částka 15,725 miliardy korun. Rostou podle ní i příjmy krajů a obcí. "Co je výsledkem? Že jsou nespokojeni úplně všichni. Je legitimní, že jako ministryně financí chci vědět, kde je problém," zdůraznila ministryně. V opačném případě by podle ní mohl být na ministerstvu financí místo ministra bankomat bez PIN kódu.

S Maláčovou se Schillerová, jak uvedla, neshoduje na zvýšení úhrad ve vyhlášce. Mohlo by podle ministryně financí přinést asi miliardu korun. Maláčová předtím uvedla, že navýšení úhrad by bylo nesystémové. Například 57 procent klientů sociálních služeb už nyní není schopno hradit maximální částky dané současnou úhradovou vyhláškou, řekla.

Mimořádnou schůzi vyvolala pětice opozičních stran, podle nichž bez dvoumiliardového navýšení letošní částky na sociální služby hrozí jejich kolaps. Předseda STAN Vít Rakušan podotkl, že odpovědnost nese Maláčová a nyní se ukáže, jak silnou je ministryní. Podle Piráta Mikuláše Ferjenčíka je problém v tom, že si Schillerová s Maláčovou posílají dopisy místo toho, aby se zkusily domluvit.

Předseda nejsilnější opoziční ODS Petr Fiala poukazoval na to, že dvě miliardy korun představují jednu sedminu z jedné setiny příjmů státního rozpočtu.

Na sociální služby dostávají kraje na každý rok peníze od ministerstva práce, dotace pak rozdělují. Původně pro letošek usilovaly o 20,38 miliardy korun, dostaly 15,12 miliardy. Vláda ale následně ještě schválila zvýšení platů a zvláštních příplatků. S výdaji na ně dotační suma nepočítala.