Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek ujistil vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD), že navrhne prezidentovi odvolání ministra kultury Antonína Staňka a jmenování Michala Šmardy (oba ČSSD) na Staňkovo místo. Uvedly to servery iDnes.cz a Novinky.czPrezident Miloš Zeman dnes řekl v TV Barrandov, že ústava nestanovuje žádnou lhůtu pro odvolání ministra na návrh premiéra a Staněk měl mít možnost, se obhájit. Staněk původně oznámil, že ke konci května rezignuje, ale prezident Miloš Zeman v úterý Staňkovu demisi odmítl. Zeman premiérovi navrhl, aby počkal s odvoláním Staňka na výsledky prověřování trestního oznámení, které ministr podal. Krajské organizace sociálních demokratů nepovažují dění kolem ministra kultury za důvod pro odchod z vládní koalice s ANO.

Po Zemanově odmítnutí Staňkovy demise požádal předseda ČSSD Hamáček premiéra, aby sám navrhl odvolání ministra kultury. Na Staňkovo místo navrhuje Hamáček místopředsedu sociální demokracie Šmardu. Ve čtvrtek kvůli tomu Babiš s Hamáčkem krátce jednali. Premiér ujistil šéfa ČSSD, že jeho návrhu vyhoví. "Já to tam (na Hrad) pošlu a pan prezident se vyjádří," řekl Babiš po schůzce novinářům.

Premiér ale zároveň prohlásil, že neví, jestli je Šmarda dobrým kandidátem na ministra kultury. "Ptal jsem se ho (Hamáčka), jestli skutečně trvá na nominaci pana Šmardy. Ubezpečil mě, že je to nejlepší kandidát, kterého má sociální demokracie k dispozici. Beru to na vědomí, je to jejich odpovědnost, kdo bude na ministerstvu kultury," řekl Babiš médiím.

Související

Babiš se chce se Šmardou v pátek sejít. Poté pošle prezidentovi návrh na jmenování Šmardy ministrem, uvedl.

"Ústava nestanoví žádnou lhůtu v tomto případě," uvedl Zeman dnes v pořadu Týden s prezidentem v TV Barrandov v souvislosti s avizovaným návrhem premiéra na odvolání Staňka. "Pan docent Staněk by měl mít možnost se obhájit," doplnil prezident a připomněl svou žádost, aby Babiš s návrhem na odvolání Staňka počkal na výsledky prověření Staňkových trestních oznámení.

Staněk v polovině měsíce oznámil, že rezignuje ke konci května poté, co čelil kritice části odborné veřejnosti i politiků za odvolání ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění v Olomouci Michala Soukupa. V rezignačním dopise ale napsal, že tak činí na žádost Hamáčka. Na Fajta i Soukupa a také na Soukupova předchůdce na postu šéfa Muzea umění v Olomouci Pavla Zatloukala podal Staněk trestní oznámení kvůli údajným pochybením v hospodaření organizací. Zeman v úterý odmítl Staňkovu demisi. Zdůvodnil to tím, že ministr odhalil ve svém resortu "závažná ekonomická pochybení" a neměl by být za tato odhalení trestán.

Související