Český premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Uvádí to auditní zpráva, kterou Evropská komise zaslala českým úřadům. Podle ní má Babiš i nadále vazby na své bývalé podniky, které v roce 2017 převedl do svěřenských fondů. Podrobné informace k celé kauze najdete zde. 

V on-line přenosu sledujeme reakce a vývoj na politické scéně.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
31.5.2019 17:00 | On-line reportáž končí

Vážené čtenářky a čtenáři, on-line reportáž k pátečnímu dění kolem auditní zprávy Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra Babiše končí. O dalších událostech vás budeme informovat v jednotlivých článcích.

31.5.2019 16:15 | Babišův střet zájmů? Lidé ho sponzorují ze svých daní, lítají tu miliony, říká pro DVTV šéf pirátů Bartoš

 

31.5.2019 15:21 | Babišův střet zájmů znemožnil schválení novely o EET

Kvůli zprávě Evropské komise, která konstatovala, že premiér je ve střetu zájmů, poslanci předčasně ukončili schůzi, na níž měli schválit novelu zákona o elektronické evidenci tržeb. Tu vláda potřebuje, aby mohly odstartovat zbývající vlny EET a do evidence tržeb se mohly zapojit všechny profese.

31.5.2019 14:48 | Přehled všech oblastí s možným střetem zájmů

Jasně a přehledně: Podívejte se na unikátní přehled všech oblastí, ve kterých premiéru Babišovi hrozí střet zájmů

31.5.2019 14:13 | Schillerová: V případě porušení pravidel by začalo daňové řízení

Pokud by se v případě dotací pro Agrofert a údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) prokázalo porušení pravidel, finanční správa by musela zahájit příslušné daňové řízení. Takovýto závěr se ale zatím nepotvrdil. Novinářům to dnes řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Serveru Seznam Zprávy Schillerová řekla, že daňové řízení může vést až k rozhodnutí o vrácení dotací. "Máme nástroje, jak tu částku vymoci zpátky. Vždy se toho práva domůžeme," řekla ministryně serveru.

31.5.2019 14:11 | Eibl: Střet zájmů znamená, že Babiš je stále ovládající osobou Agrofertu

"Pokud Evropská komise tvrdí, že je Andrej Babiš ve střetu zájmů, znamená to, že je ovládající osobou Agrofertu," řekl Milan Eibl z Transparency International. Zároveň také vyzval ke zveřejnění zprávy.

31.5.2019 14:00 | Dotace se vracet budou, řekl Ondráčka

"Dotace se prostě vracet budou, odhadem půl miliardy, a tu škodu způsobil premiér sám a Česká republika se bude muset soudit s Agrofertem," řekl na tiskové konferenci David Ondráčka z Transparency International.

31.5.2019 13:58 | Tisková konference Transparency International

 

 

31.5.2019 13:44 | Schillerová: Zprávu jsem neviděla, je důvěrná

Ministryně financí Schillerová (ANO): Zprávu jsem neviděla. Draft zprávy máme a je zatím důvěrný. Upozorňuji, že od podzimu loňského roku necertifikujeme žádosti o evropské dotace pro Agrofert, takže jsme nežádali o proplacení těch dotací z EU.

31.5.2019 13:09 | Babišovo vyjádření

Záznam vyjádření premiéra Andreje Babiše: 

Související