Sněmovna vyzvala po úterní debatě o návrhu auditní zprávy Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) ministerstva financí a místního rozvoje, aby důsledně hájila české zájmy. V případě finanční škody žádá o vyvození odpovědnosti vůči viníkům. Dolní komora se na tom usnesla na základě požadavku hnutí SPD Tomia Okamury.

Opoziční ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN neprosadili výzvu vládě, aby zajistila okamžité přerušení vyplácení nenárokových dotací z unijních programů EU firmám z někdejší Babišovy skupiny Agrofert. Návrh nepodpořili poslanci ANO, SPD, ČSSD, KSČM a někteří nezařazení. Dolní komora odmítla i další návrhy pětice opozičních stran.

Patřila k nim výzva kabinetu, aby zajistil zpracování odpovědi Evropské komisi objektivním, nestranným a transparentním způsobem a aby odpověď před odesláním projednal sněmovní evropský výbor. Sněmovna zamítla také žádost o seznam všech dotací, veřejných podpor a zakázek a investičních pobídek, které získaly společnosti ze skupiny Agrofert od předloňského února.

Hnutí ANO uspělo s návrhem, kterým Sněmovna vyzvala vládu k tomu, aby jí do konce srpna předložila zprávu o všech vracených unijních dotacích od vstupu Česka do unie a informaci o tom, jaké kroky učinily české orgány vůči osobám, které tyto korekce zavinily. Babiš v úvodu jednání mluvil o 35 miliardách korun. Kritickým projevům opozičních poslanců už ministerský předseda nenaslouchal, omluvil se z pracovních důvodů.

Audit odkazuje na údajné vazby Babiše na firmy, které dříve převedl do svěřenských fondů. Podrobné informace k celé kauze najdete zde.

Projevy a reakce jednotlivých politických aktérů sledujeme v on-line reportáži.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
4.6.2019 19:30 | On-line reportáž končí

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, online reportáž ze schůze Sněmovny končí. Situaci na Václavském náměsti lze sledovat zde.

4.6.2019 19:24 | Vláda má předložit zprávu o všech vracených unijních dotacích

Hnutí ANO uspělo s návrhem, kterým Sněmovna vyzvala vládu k tomu, aby jí do konce srpna předložila zprávu o všech vracených unijních dotacích od vstupu Česka do unie a informaci o tom, jaké kroky učinily české orgány vůči osobám, které tyto korekce zavinily.

4.6.2019 19:20 | Ministerstva mají hájit české zájmy, shodla se Sněmovna

Sněmovna vyzvala po dnešní debatě o návrhu auditní zprávy Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) ministerstva financí a místního rozvoje, aby důsledně hájila české zájmy. V případě finanční škody žádá o vyvození odpovědnosti vůči viníkům. Dolní komora se na tom usnesla na základě požadavku hnutí SPD Tomia Okamury.

4.6.2019 19:18 | Opozice neprosadila výzvu vládě

Opoziční ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN neprosadili výzvu vládě, aby zajistila okamžité přerušení vyplácení nenárokových dotací z unijních programů EU firmám z někdejší Babišovy skupiny Agrofert. Návrh nepodpořili poslanci ANO, SPD, ČSSD, KSČM a někteří nezařazení. Dolní komora odmítla i další návrhy pětice opozičních stran.

4.6.2019 18:50 | Schůze Sněmovny pokračuje
4.6.2019 18:45 | Na "Václaváku" je 120 tisíc lidí

Dnešní demonstrace na Václavském náměstí za demisi premiéra Babiše a ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) se podle pořadatelské iniciativy Milion chvilek účastní zhruba 120 tisíc lidí. Stejný počet byl i na dosud největší demonstraci po roce 1989, na které v dubnu 2012 lidé protestovali proti reformám tehdejší vlády Petra Nečase (ODS).

4.6.2019 18:26 | Každou chvíli má začít demonstrace na Václavském náměstí

Lidé čtvrt hodiny před začátkem demonstrace za demisi premiéra Babiše a ministryně spravedlnosti Marie Benešové (ANO) zaplnili horní polovinu Václavského náměstí.

4.6.2019 18:22 | Předseda poslaneckého klubu pirátů Michálek požádal o půlhodinovou přestávku

Schůze bude pokračovat v 18:50.

4.6.2019 17:33 | Slova se ujal pirát Michálek

Předseda poslaneckého klubu pirátů Jakub Michálek se nepřítomného premiéra tázal, proč kritizuje organizaci Transparency International, když jeho někdejší ředitelku umístil na volební kandidátku ANO, současného šéfa Davida Ondráčku navrhoval na ministerstvo vnitra a svého někdejšího náměstka ministra financí Lukáše Wagenknechta označil za udavače.

4.6.2019 17:25 | Česko muselo od roku 2004 vrátit přes 26 miliard

Česká republika musela za 15 let členství v Evropské unii vrátit z dotací 26,4 miliardy korun. Bylo to v programovém období 2007 až 2013 a šlo zhruba o čtyři procenta z přidělené částky. Babiš během svého projevu ve sněmovně mluvil o 35 vrácených miliardách.

Vyplývá to z údajů ministerstva pro místní pro místní rozvoj (MMR), které za čerpání evropských dotací odpovídá. Nyní Česku hrozí, že bude muset vrátit 450 milionů korun. Důvodem je podle Evropské komise (EK) střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).