Premiér Andrej Babiš (ANO) chce na červnovém summitu EU mluvit o auditu ke svému údajnému střetu zájmů s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Auditoři se chovali skandálně a jsou nekompetentní, řekl ve středu premiér před odletem do britského Portsmouthu na oslavy 75. výročí spojeneckého vylodění v Normandii.

Premiér popřel, co v úterý uvedl ve sněmovně, že se v Portsmouthu bude o auditu bavit s přítomnými evropskými premiéry. "Určitě dneska ne, to není ani vhodné místo, ani vhodná chvíle," řekl. "Já zítra letím do Portsmouthu a tam uvidím několik evropských premiérů a budu s nimi o tom mluvit, protože to považuji za skandální. Že jsem prý ve střetu zájmů a ovlivňuji rozhodování o evropských dotacích," uvedl Babiš v úterý ve sněmovně.

Na Babišova slova ve středu zareagoval místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. Ten na dotaz ČTK prohlásil, že auditoři komise jsou profesionálové, kteří vždy plní svou práci objektivně. "Byly dodrženy postupy auditu včetně toho, aby byl auditovaný vyslyšen," řekl Dombrovskis.

"Naším cílem je hájit finanční zájmy EU a daňových poplatníků, včetně těch českých. Těšíme se na odpověď k nálezu auditní zprávy a až poté bude zpráva finalizována," dodal bývalý lotyšský premiér.

Téma však chce Babiš otevřít na summitu, který se v Bruselu koná 20. a 21. června. "Já se určitě zeptám pana Junckera, jak je možné, že má takové nekompetentní auditory. Protože jejich chování bylo skandální," prohlásil premiér.

Podobně reagovala pro HN i ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. "Za MMR mohu znovu zopakovat, že návrh zprávy byl předán nestandardním způsobem, tedy bez průvodního dopisu, bez podpisů a v listinné podobě. Až včera večer nám EK zaslala průvodní dopis s vysvětlením a také s omluvou.  K vyjádření pana místopředsedy bych upřesnila, že české úřady prozatím k odpovědi vyzvány nebyly. Tato výzva je vázána až na obdržení české verze zprávy," uvedla.

Červnový summit EU se bude zabývat především výběrem nového předsedy Evropské komise, který by na podzim nahradil právě Junckera. Ve hře je ale i obsazení dalších klíčových funkcí v unii. Dalším bodem má být boj s klimatickými změnami nebo zvyšování odolnosti zemí vůči dezinformačním kampaním.

V programu summitu je ale též diskuse o přípravě příštího víceletého rozpočtu unie, kterou bude ve druhé polovině roku řídit začínající finské předsednictví. Součástí diskuse o podobě unijních financí na roky 2021 až 2027 je přitom i otázka budoucí podoby evropských fondů.

Babiš by tak o auditu poukazujícím na jeho možný střet zájmů při čerpání evropských peněz mohl hovořit ve stejných dnech, v nichž se bude snažit své kolegy premiéry a prezidenty přesvědčit o českém postoji, že o využití peněz z fondů by členské státy měly mít více než nyní možnost rozhodovat samy bez zasahování ze strany Evropské komise.

Premiér ve středu řekl, že má informaci od ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO), že dva čeští auditoři jednali se státními úředníky na úrovni šikany. Před novináři Babiš zopakoval, že návrh auditní zprávy Evropské komise ohledně jeho střetu zájmů je pochybný a že se kvůli němu a jeho bývalé skupině Agrofert žádné evropské dotace vracet nebudou.

Babiš trvá na tom, že ve střetu zájmů není. Ocenil úterní výzvu sněmovny, aby ministerstva financí a místního rozvoje ve věci návrhu auditní zprávy důsledně hájila české zájmy. Zopakoval, že stanovisko českého státu vypracují úředníci.

Návrh auditní zprávy, který před víkendem zveřejnila média, uvádí, že Babiš má na Agrofert dál vliv a současně má jako premiér vliv i na použití unijních peněz. Česku proto hrozí, že by mohlo podle předběžné zprávy vracet do unijního rozpočtu asi kolem 450 milionů korun dotací, které Agrofert čerpal.

Babiš: Demonstranti křičí nepravdy

Před odletem do Portsmouthu se Babiš vyjádřil také k úterní demonstraci. Uvedl, že demonstranti se mýlí a křičí nepravdy. Organizátor protestů Mikuláš Minář se chce mediálně zviditelnit, prohlásil Babiš s tím, že Minář pro něj není partner pro jednání.

"Pokud ty lidi řvou na náměstích, že jsem lhář, podvodník, zloděj, tak to je nepřijatelné," řekl ve středu Babiš. "Lidi na náměstích se mýlí. To, co křičí, není pravda," dodal. Argumentoval odvody firem, které v minulosti vlastnil a později převedl do svěřenských fondů, do státního rozpočtu a poukázal na činnost nadace, kterou založil. Uvedl nicméně, že demonstrace akceptuje jako součást demokracie.

Související

Za nadsázku Babiš označil to, co v úterý k protestu řekl serveru Novinky.cz - že bylo horko a lidé šli na Václavské náměstí na koncert. "Asi to bylo nepatřičné, takže já se omlouvám," řekl. Výrok v úterý citovali organizátoři z pódia demonstrace.

S předsedou spolku Milion chvilek Minářem, který Babiše vyzval k televiznímu duelu, se premiér nadále setkat odmítá. "S panem Minářem nemám o čem debatovat, pro něho je partner paní Benešová," řekl.

Babiš připomněl, že Minář se zúčastnil kulatého stolu, kde byla Benešová i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. "Pan Minář se akorát potřebuje zviditelňovat mediálně. Není pro mě partner," dodal premiér.

Související