Soudy budou muset znovu projednat spor mezi ČSSD a jejím advokátem Zdeňkem Altnerem kvůli odměně za pomoc s vysouzením Lidového domu.

Rozhodl o tom Nejvyšší soud, který tak vyhověl dovolání strany. Podle soudu bylo smluvní ujednání o tom, že Altner má nárok na deset procent nájemného, které strana vybere z pronájmu Lidového domu, neurčité. "Z hlediska výše odměny není dotyčné ustanovení dostatečně určité," konstatoval soud.

V pořádku nebylo již ujednání o podstatě nároku ve smlouvě mezi Altnerem a ČSSD z května 1997, kterým strana slíbila Altnerovi desetiprocentní odměnu z částek, které získá "na základě právní pomoci poskytnuté advokátem klientovi".

"Uvedená formulce nesplňuje požadavek určitosti, neboť není jasné, o jaké částky složené na účet nebo do pokladny (a kým) se má jednat," konstatoval senát vedený soudcem Pavlem Krbkem. Soudcem zpravodajem byl Pavel Horňák.

Pro stranu to znamená, že nemusí platit 338 milionů korun, které jí pravomocně přikázal zaplatit Městský soud v Praze v březnu 2016. Původní dluh byl 18,5 milionu, o dalších více než 300 milionů vyšplhal na úrocích.

"Těší mě, že soud dal za pravdu sociální demokracii. Podrobnější komentář sdělím po poradě s právníky," reagoval na rozhodnutí soudu předseda ČSSD Jan Hamáček.

"Máme radost. Od začátku jsme říkali, že ta částka, jak narostla kvůli různým smluvním pokutám, není v pořádku. To jsme rozporovali nejvíc. Nyní očekáváme, že nižší soudy toto znovu zhodnotí a finální částka bude o hodně nižší," uvedl předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.

Místopředseda ČSSD Michal Šmarda doufá, že definitivní rozsudek bude co nejdříve, aby kauza přestala sociální demokracii zatěžovat. O dalším postupu se podle něj musí vedení strany poradit.

"Osobně mě těší, že soud dal ČSSD za pravdu, podrobnější komentář poskytneme po prostudování rozsudku a poradě s právníky," řekl statutární místopředseda strany Roman Onderka.

Na tiskové konferenci poslanec ČSSD a zároveň právník Ondřej Veselý prohlásil, že sociální demokracie je prý nyní věřitelem.

Podle něj sociální demokracie v roce 2000 zaplatila přes 50 milionů korun a nic nedluží.

"Spor, který dnes rozhodl Nejvyšší soud, se týkal 18 milionů korun, což byly nějaké podíly na výnosech z Lidového domu. My jsme ale od počátku toto zpochybňovali, stejně jako pokutu přes 320 milionů korun. Od začátku jsme tvrdili, že výpočet částky 18 milionů korun je špatně, to znamená, že i smluvní pokuty jsou nesmyslné. A Nejvyšší soud nám dal za pravdu," uvedl Veselý.

Zároveň prohlásil, že pokud se soudy prvního a druhého stupně budou řídit rozhodnutím Nejvyššího soudu, což je jejich povinnost, podle Veselého naopak ČSSD ještě peníze dostane.

"ČSSD nejen nic nedluží, ale naopak je v postavení věřitele, protože částku 18 milionů korun už zaplatila jako odměnu pana advokáta Altnera a podle všeho by jí tato částka měla být vrácena," řekl Veselý.

Sám Zdeněk Altner před třemi lety zemřel a ve sporu pokračují jeho děti. "Je smutné, že Nejvyšší soud rozhodl v rozporu se svou ustálenou judikaturou ve prospěch politické strany," reagoval na verdikt jeho syn Patrik Altner.

"Rozhodnutím Nejvyššího soudu ČR spravedlnost ustoupila formalismu, kterého využívá dlužník, který 19 let neplní smlouvu, dehonestoval našeho tátu jako svého věřitele, ale miliardový majetek, který mu táta zajistil, si užívá a inkasuje z něj příjmy," dodali Altnerovi dědicové.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.