Slovinské papírny Vipap Videm Krško by měla koupit pražská společnost RIDG Holding. Návrh postupu prodeje papíren, ve kterých ministerstvo financí drží přímý podíl 96,5 procenta, v pondělí schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zbylých 3,5 procenta akcií je v držení společnosti, MF tak fakticky ovládá 100procentní podíl ve firmě.

Ministerstvo se snaží firmu prodat několik let. Poprvé se o to snažilo v roce 2015, tehdy se ale nepřihlásil žádný zájemce. Mezi hlavní věřitele firmy patří banky a ministerstvem vlastněné firmy Prisko a IMOB. Prisko a IMOB mají vůči papírnám pohledávky zhruba za 290 milionů korun a souvisí s úvěry poskytnutými na provoz firmy. Na konci roku 2016 se hlavní věřitelé firmy dohodli, že se podnik společně znovu pokusí prodat a rozdělí si mezi sebou výtěžek. V březnu 2017 MF oznámilo zahájení prodeje.

Související

Nabídka na prodej papíren je nižší, než jsou pohledávky věřitelů, mezi které patří i rakouská a slovinské banky. Alternativou k prodeji by ovšem byl jen konkurz papíren. "Závazky a pohledávky společnosti budou převedeny za jedno euro na státní společnost Prisko. Ta bude zodpovědná, aby zadministrovala prodej. Předběžně je projednáno, že to bude prodáno zhruba za 2,5 milionu eur (zhruba 64 milionů korun)," uvedla Schillerová.

Související