Policie zachytila na sociálních sítích výhrůžku střelbou na neurčených českých školách. Policisté školy varovali a přijali bezpečnostní opatření. Uvedla to mluvčí policejního prezidia Lenka Sikorová. Podle policie se varování před útokem střelce týká škol z více regionů, ale bližší informace policisté z taktických důvodů nechtěli uvést. Varování dostala i Univerzita Karlova, která má téměř 49 tisíc studentů. Potvrdil to rektor školy Tomáš Zima, podle kterého škola podniká potřebná opatření. Identitu autora výhrůžky už policie zná. Údajně se jednalo o žert jak uvedl na twitteru ministr vnitra Jan Hamáček. 

"V prostředí sociálních sítí jsme zaznamenali výhrůžku střelbou na neurčených českých školách," oznámilo policejní prezidium. "Přijali jsme potřebná opatření, která z taktických důvodů nebudeme blíže specifikovat, avšak spočívají mimo jiné v posílení výkonu služby v okolí hrozbou dotčených škol a jejich informovanosti," sdělila policie. Mluvčí policejního prezidia Sikorová i mluvčí pražské policie Tomáš Hulan řekli, že se varování týká nejen škol v Praze. Další informace však z bezpečnostních důvodů neuvedli.

"Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze. Tvrdí, že se jednalo o žert," sdělil později ministr vnitra. Podle policie je autorem hrozby střelbou šestnáctiletý mladík. Poté, co ho policisté zadrželi, se ke všemu doznal. Řekl, že si všechno vymyslel, uvedla policie.

Na varování před možným útokem střelce upozornil server Deník N, kterému nejmenovaný policejní zdroj řekl, že za výhrůžkou střelbou stál účet na sociální síti vedený pod falešnou identitou. Varování podle serveru dostala také například Česká zemědělská univerzita v Praze. "Byli jsme varováni. Přijali jsme opatření, ale nemůžeme o nich říct nic bližšího," řekl serveru rektor školy Petr Sklenička, který je také předsedou České konference rektorů.

Podle policie nebyl důvod k panice. "Policie nemůže žádnou takovou hrozbu podcenit. Proto přistupujeme k těmto situacím vždy s plnou vážností i přesto, že reálný základ většinou nemají. Nastavená opatření jsou tak spíše preventivní, jakákoliv panika jistě není na místě," uvedla policie na twitteru.

Související