Senát na vyznamenání navrhl 25 osobností zejména z řad odbojářů a vědců. Mezi adepty jsou psycholog Jaroslav Šturma, generál Karel Blahna, chirurg Miroslav Ryska nebo generální ředitel společnosti Český porcelán Vladimír Feix. Ze seznamu kandidátů, které se ve středu horní komora rozhodla předložit prezidentu Miloši Zemanovi, byl vyřazen lesník a spisovatel Petr Martan. O vyznamenáních rozhoduje prezident.

Senát o Martanově vyřazení rozhodl na návrh senátora a ekologa Petra Orla (za Zelené). Martan zorganizoval petici proti rozšiřování bezzásahových zón v Národním Parku Šumava, předloni byl jihočeským lídrem prozemanovské Strany práv občanů.

Blahna byl velitelem československého praporu rychlého nasazení v rámci jugoslávské mise UNPROFOR. Ryska zahájil program transplantace jater v Česku, založil pracoviště transplantační chirurgie v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a byl vedoucím lékařem polní nemocnice v afghánském Kábulu.

Související

Dětský psycholog a psychoterapeut Šturma je nominován opakovaně, patřil mezi zakladatele Konta Bariéry. Opětovně navrženi byli i Jan Lorman, který se dlouhodobě věnuje pomoci seniorům, nebo legionář František Štamprech.

K adeptům patří čtveřice válečných letců, kteří působili ve Velké Británii - velitel 310. stíhací perutě Alexander Hess, velitelé 311. bombardovací perutě Karel Mareš - Toman a Josef Ocelka a stíhač Jiří Pavel Kafka.

Mezi navržené odbojáře patří také zakladatel Československé obce dobrovolecké Vladislav Matoušek, protikomunistický bojovník Josef Martínek, hrdina pražského povstání František Soukal nebo Emanuel Zima a jeho syn Josef. Za druhé světové války ukrývali slovenské a maďarské Židy v Budapešti. Dodatečně byl navržen uherskobrodský odbojář Jan Andrýsek.

Kandidáty jsou také zakladatel a vedoucí turistického oddílu TOM 2101 Zálesák Josef Kuna, předseda československého obuvnického průmyslu Jan Pivečka nebo Pavel Dragoun, šéf firmy Eutit, která vyrábí materiály pro dlažbu, kanalizaci či potrubí.

Vyznamenání by mohli dostat rovněž sochař a sklář Václav Cigler, malíř Václav Zapadlík, parazitolog Julius Lukeš, profesor lékařství Augustin Svoboda, ředitel Střední školy stavebních řemesel Josef Hypr a výzkumník Jan Mašát, jenž vynalezl bezodpadovou metodu výroby perchlormetylmerkaptanu (PMM), který se používá k výrobě pesticidů.

Návrhy Senátu na vyznamenání:

Jaroslav Šturma
Karel Blahna
Miroslav Ryska
Vladimír Feix
Alexander Hess
Karel Mareš - Toman
Josef Ocelka
Jiří Pavel Kafka
Vladislav Matoušek
Josef Martínek
František Soukal
Emanuel Zima
Josef Zima
Jan Andrýsek
Josef Kuna
Jan Pivečka
Pavel Dragoun
Václav Cigler
Václav Zapadlík
Julius Lukeš
Augustin Svoboda
Josef Hypr
Jan Mašát
František Štamprech
Jan Lorman
Související