Česká ministerstva dokončila analýzy, v nichž zjišťovala rizikovost čínských firem pro bezpečnost státu. Podle deníku e15 většina analýz ukázala, že není důvod firmy Huawei a ZTE vyloučit z veřejných zakázek. Vypracování analýz proběhlo na lednový popud Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Deník e15 zároveň uvádí, že analýza v případě ministerstva práce a sociálních věcí ukázala na středně až vysoký stupeň rizika ve spojení se zařízeními Huawei. Podle vyjádření ministerstva by k okamžitým krokům úřad sáhl při kritickém stupni. Ministerstvo zároveň připravilo interní opatření na posílení kybernetické bezpečnosti. Obdobně posiluje ochranu i ministerstvo zdravotnictví.

Varování NÚKIB před technologiemi firem ZTE a Huawei se týkalo systémů zařazených do takzvané kritické informační infrastruktury, případně významných informačních systémů. Úřad jej vydal loni před Vánocemi.

Prezident Miloš Zeman pak v lednu prohlásil, že Čína kvůli varování českých úřadů před technologiemi a výrobky firmy Huawei chystá vůči Praze odvetná opatření. V ohrožení jsou prý investice Škody Auto a PPF v Číně i zhruba 8,5 miliardy korun, které firma Huawei plánovala investovat do budování 5G sítí v Česku, řekl tehdy prezident.

Jediným případem vyloučení čínské firmy z veřejné zakázky zůstává lednové rozhodnutí ministerstvu financí podřízené Finanční správy ČR. Ta vyřadila Huawei z tendru za půl miliardy korun na portál Moje daně. Tendr ale následně zcela zrušilo. Z dalších tendrů ale Huawei už nevyřadila.

Česko není jedinou zemí, kde se o Huaweii hovoří jako o možné bezpečnostní hrozbě. Do potíží se firma dostala již v roce 2012 v USA, kde od loňska techniku Huaweie a ZTE nesmějí používat státní úředníci a jejich přímí spolupracovníci. Kromě USA se proti Huaweii snaží vystupovat i další země, například Nový Zéland, Austrálie nebo Japonsko, problémům firma čelí i v Británii, Norsku nebo Německu. Varování zaznělo také od Evropské komise. Premiér Babiš několikrát řekl, že otázka kybernetické bezpečnosti by se měla řešit na celoevropské úrovni.

Související