V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1,412 miliardy korun. Je to druhá nejvyšší výhra v historii země. Informoval o tom mluvčí Sazky Václav Friedmann. Rekordní výhra v Česku padla v květnu 2015, sázející z Pardubického kraje tehdy vyhrál 2,466 miliardy korun. Výhry nepodléhají zdanění.

K zisku hlavní výhry musel sázející trefit sedm čísel. Pět z nich vybírá z padesáti a zbylá dvě z deseti. Pravděpodobnost zisku prvního pořadí tak je jedna ku 95 milionům. Sázející z Česka bere páteční výhru s čísly 8, 23, 40, 41, 42 a dvojicí doplňkových čísel 2 a 10.

Podle mluvčího Sazky Friedmanna nyní běží lhůta 365 dní, během které se musí výherce o svoji výhru přihlásit. Prodlouženou lhůtu stanovila novela loterijního zákona, která nabyla účinnosti v lednu 2017.

Výherce 2,466 miliardy korun z roku 2015 se ještě musel přihlásit nejpozději do 35 dní. Nakonec se ozval po 26 dnech. Muž středního věku z Pardubicka, který si přál zůstat v anonymitě, podle svých slov čekal, až opadne mediální zájem a situace se "aspoň trochu uklidní".

Podle psychologů je rozhodnutí zůstat v anonymitě zásadní, neboť v opačném případě hrozí výherci psychické problémy z důvodu tlaku okolí. Nejlepší řešení tak je o výhře pomlčet. Na rozdíl například od Spojených států, kde výherci často z anonymity sami vystupují, v Česku zná jméno výherce jen několik málo osob v sázkové firmě.

Stejnou částku jako Čech z Pardubicka, tedy 90 milionů eur, vyhrál v říjnu 2016 sázející v Německu a v únoru 2018 sázející ve Finsku. Největší počet výher nad milion korun byl dosud zaznamenán v Německu, kde sázející získali dohromady výhry v celkové výši téměř 38 miliard korun.

První milionová výhra z Eurojackpotu putovala k výherci z ČR počátkem listopadu 2014. Na tiketu podaném ve Znojmě bylo správně pět plus jedno číslo, což sázejícímu vyneslo výhru ve výši 17,3 milionu korun.

Eurojackpot je nadnárodní loterie, do které je zapojeno 18 států Evropy. Česko se jí účastní od října roku 2014. Licenci na její provozování drží loterijní společnost Sazka. Losuje se jednou týdně, a to každý pátek od 20:00 do 23:00 v Helsinkách. Cena sloupečku je 60 korun - celkem jich je na tiketu šest.

Samotná loterie Eurojackpot se hraje od března 2012. Vznikla jako konkurenční projekt podobné hry EuroMillions. Minimální výše jackpotu je deset milionů eur, maximální pak 90 milionů eur.