Bouřky, které se v sobotu večer a v noci prohnaly přes Českou republiku, způsobily kromě dopravních komplikací a zatopených sklepů také výpadky energie. Podle mluvčí ČEZ Distribuce Soni Holingerové evidoval dispečink ČEZ Distribuce v sobotu ve 21:00 kolem 34 tisíc domácností bez elektřiny a 22 poruch na vedení vysokého napětí. Většinu se podařilo přes noc obnovit, zbylých několik set domácností by mělo dostat dodávky během neděle. Škody jdou do statisíců korun.

"Nejvíce problémů jsme měli na východě Čech v Královéhradeckém kraji - na Náchodsku a Trutnovsku - a ve středních Čechách - Nymbursko a Kolínsko," uvedla Holingerová.

Přes noc se poruchovým četám podařilo většinu poruch opravit, v neděli v 8:00 už bylo bez proudu jen 500 odběrných míst, a to na Trutnovsku, Kutnohorsku a Mladoboleslavsku. "Obnovení dodávek po sobotních bouřkách všem odběratelům předpokládáme během neděle," sdělila mluvčí.

Nejčastější příčinou poruch byl pád stromů a větví do vedení, na dvou místech spadly stromy přímo na distribuční trafostanici. Bouřky lámaly izolátory, trhaly vodiče a častou příčinou poruch byl také úder blesku do vedení. V terénu se pohybovalo na 150 pracovníků poruchových čet, další desítky pracovníků pracovaly na dispečinku i call centru ČEZ Distribuce.

"Škody zatím sčítáme, prioritou je obnovení dodávky elektřiny. Prvotní odhady se pohybují v řádech statisíců korun," uzavřela Holingerová.

Další distributor E.ON nemá po nočních bouřkách hlášeny žádné poruchy na vysokém napětí, uvedla mluvčí společnosti Martina Slavíková.

Související