Pro sociální demokracii by bylo nepřijatelné zvolení kandidáta hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Michala Semína do Rady České tiskové kanceláře hlasy poslanců hnutí ANO.

Předseda ČSSD Jan Hamáček v pondělí při příchodu na jednání vlády novinářům řekl, že pokud by si koaliční partneři nemohli věřit v takto zásadních hlasováních, nemělo by smysl ve vládní spolupráci pokračovat.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) jeho hnutí Semína do Rady ČTK nevolilo a volit nebude.

Předseda vlády označil informaci o předchozí podpoře Semína ze strany jeho hnutí za nesmysl. Dodal, že nechápe, proč o tom Hamáček hovoří. Koaličního partnera kritizoval i za výhrůžky odchodem z koalice. "Jestli chtějí, můžou to udělat kdykoliv," prohlásil.

Babiš uvedl, že Semína dosud neznal. "Ale šéf našeho poslaneckého klubu pan Faltýnek mě o víkendu o všem informoval. A to včetně toho, že hnutí ANO nemělo žádný pokyn ho volit a nebude ho volit ani teď. Přesto se o tom budu chtít s našimi poslanci ještě pobavit na klubu," dodal v další SMS zprávě premiér.

Předseda sněmovního klubu ANO Jaroslav Faltýnek poukázal na to, že volba radních ČTK je tajná a poslanci ANO v ní nemají závazné hlasování.

Někteří další poslanci vládního hnutí očekávají, že se záležitost bude probírat na úterním jednání sněmovní frakce ANO.

Hlasování ve sněmovně budou předmětem úterní koaliční rady. "Musíme si dořešit debatu z minulého týdne, kdy jsme se hlavně věnovali fungování v Poslanecké sněmovně, abychom se vzájemně nepřekvapovali," uvedl Hamáček. Dodal, že podpora kandidátů SPD ze strany ANO v některých personálních otázkách je věc, která je pro ČSSD nepřijatelná.

Sněmovna na počátku června nezvolila žádného z kandidátů na dvě místa v Radě ČTK, která se uvolní 20. června. Ke zvolení bylo nutných 89 hlasů. Semín jich získal 83. Do druhého kola volby kromě něj postoupil také zastupitel hnutí ANO v Praze 3 David Soukup s 82 hlasy, ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Josef Šlerka nominovaný piráty a lidovci se 72 hlasy a bývalý předseda rady Tomáš Mrázek navržený ODS s 36 hlasy.

Hamáček v pondělí řekl, že zvolení Semína by bylo obrovským problémem. "Pan Semín je pro nás nepřijatelný. To by znamenalo, že ta důvěra prostě nefunguje. Pokud bychom nebyli schopni si věřit v takto základních věcech, pak nemá smysl v tom pokračovat," řekl. Koalice by se podle něj měla bavit i o fungování vlády a o tom, jak její členové chápou koaliční smlouvu.

Místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce Jana Maláčová uvedla, že volba radních ČTK je symbolem aktuálních vztahů v koalici. "Můžu říct, že volba pana Semína by byla poslední kapka. Pan Semín by neměl být členem Rady ČTK, osobnost jeho formátu v takovém důležitém orgánu nemá co dělat," řekla. S argumentací ohledně tajné volby nesouhlasí. "Sice je tajná, ale jednoduchým propočtem hlasů lze dospět k tomu, kdo jak volil," podotkla.

Související

Sedmičlenná Rada ČTK je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do její působnosti náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu agentury. ČTK veškeré své náklady hradí z komerční činnosti.

Kandidáty do Rady ČTK navrhují poslanecké kluby. Sněmovna vybírá nové členy rady za předsedu Miroslava Augustina (zvolen za ANO) a za Jakuba Heikenwäldera (zvolen za KDU-ČSL), jimž končí pětiletý mandát.

Nominaci Semína do rady kritizovala Federace židovských obcí, podle které kandidát SPD vystupuje antijudaisticky a má fundamentalistické a konfrontační vidění světa. Místopředsedkyně opozičních pirátů Olga Richterová poukazovala na některé Semínovy texty a v souvislosti s nimi ho nařkla ze šíření nenávisti.

Obvinění, že je antisemitou nebo že šíří nenávist, Semín odmítl. Minulý týden řekl, že je z teologického hlediska kritický k nekatolickým náboženstvím, ale je stoupencem náboženské snášenlivosti.

Semín dlouhodobě vystupuje jako stoupenec katolického tradicionalismu. Je odpůrcem interrupcí, homosexuálních svazků nebo feminismu, vymezuje se také proti ekumenické spolupráci křesťanských církví i proti společným modlitbám s nekřesťanskými náboženstvími. Patří mezi přispěvatele časopisu Te Deum, který se označuje za katolický dvouměsíčník, nemá ale církevní schválení a nesmí se nabízet na farách a v kostelích.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura Semína označoval za stoupence konspiračních teorií. Semín v minulosti zpochybňoval okolnosti teroristických útoků na New York a Washington z 11. září 2001 a vyjadřoval přesvědčení, že se na organizaci činu, který spáchali členové teroristické sítě Al-Káida, podílela i část amerických elit.

Související