Pohonné hmoty v uplynulém týdnu dál zlevňovaly. Cena benzinu klesla od minulé středy o 27 haléřů na 33,28 koruny za litr a nafta zlevnila v průměru o 18 haléřů na 32,35 koruny za litr. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje. Paliva přitom v Česku od poloviny února podražovala, výraznější růst cen se zastavil na začátku června.

Nejdražší Natural 95 tankují řidiči stále na Vysočině, kde litr vyjde na 33,83 koruny. Poté následuje Praha s průměrnou cenou 33,74 koruny za litr. Nafta zůstává nejdražší v metropoli, benzinové stanice ji nabízejí v průměru za 33,06 koruny za litr. V ostatních regionech Česka platí motoristé za diesel méně než 33 korun za litr.

Naopak nejlevněji vyjdou pohonné hmoty v Jihočeském kraji, kde benzin řidiči kupují v průměru za 32,88 koruny za litr a naftu za 31,83 koruny za litr. V žádném jiném regionu litr benzinu nestojí méně než 33 korun. Nafta je pod 32 korunami za litr ještě v Karlovarském a Ústeckém kraji.

Analytici očekávají, že pohonné hmoty budou zlevňovat také v dalším týdnu. "Ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích v České republice se zpožděním reagují na pokles ceny ropy na světových trzích. K nižším cenám rovněž pomáhá vyřešení problému se znečištěnou ruskou ropou," říká analytik BH Securities Štěpán Křeček. Ropa Brent od konce května oslabila zhruba o desetinu.

Podle analytika Czech Fund Lukáše Kovandy koruna vůči americkému dolaru od konce května zpevnila o 2,3 procenta. "To snižuje korunovou cenu barelu ropy a vytváří další tlak na pokles cen pohonných hmot u českých čerpacích stanic. Navzdory nadcházející vrcholné motoristické sezoně tak bude pokles cen v červnu ještě pokračovat," doplnil Kovanda.

Související