Okny z paneláku, kde bydlí už od sedmdesátých let, se disidentka Jarmila Stibicová dívá přímo na pardubické policejní ředitelství. Když tady sídlila komunistická policie SNB, hleděli spíše oni do bytu středoškolské profesorky, kterou tehdejší režim nechal dělat uklízečku. "Měli to k nám přes ulici," říká signatářka Charty 77 a ukazuje do rohu místnosti: "Tady měli v lampě ukrytou vysílačku, aby nás slyšeli."

Jarmila Stibicová byla jednou z nejvýraznějších osobností listopadových událostí v Pardubicích. Také dnes mohou demonstranti slyšet její projevy na akcích za odstoupení premiéra Andreje Babiše a jeho ministryně Marie Benešové. "Představa všech totalitářů je, že jednou za x roků přijdou lidé k volbám, hodí tam lístek a tím to končí," vysvětluje, proč ve svých 85 letech chodí demonstrovat proti vládě, která vzešla z demokratických voleb.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.