Jednání pražského zastupitelstva se opět protáhlo do rána, zastupitelé se sešli ve čtvrtek v 09:00 a primátor Zdeněk Hřib (piráti) jednání ukončil v pátek po 05:30. Opoziční zastupitelé z ANO a ODS sál opustili kolem 03:00 na protest proti délce jednání. Kvůli nedostatku hlasů se koalici nepodařilo ráno ani na druhý pokus odhlasovat vyjádření podpory hlavního města pro demonstraci spolku Milion chvilek pro demokracii, která se bude konat v neděli na Letné.

Předsedkyně zastupitelského klubu ODS Alexandra Udženija před svým odchodem označila koalici za neschopnou a upozornila na fakt, že opozice jednání tentokrát nijak neprodlužovala. To se stalo na květnovém zasedání, kdy se zastupitelé sešli ve čtvrtek v 09:00 a skončili v pátek po 07:00. Zástupci opozice tehdy koalici kladli stále stejné otázky, další zpoždění jednání nabralo opakovanými přestávkami, které se v součtu protáhly na několik hodin.

Poslední schůze se obešla bez obstrukcí, i tak se protáhla do rána. Několik hodin se řešila například otázka pokračování privatizace bytů, ke které dorazilo několik petic. K ránu pak zastupitelé přes dvě hodiny jednali o otázce obnovení Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí, promlouvala řada odpůrců i příznivců projektu. Návrh udělit stavbě souhlas nakonec zastupitelé neodhlasovali.

Při posledních dvou hlasováních měla koalice problém dostat k hlasovacím zařízením dostatek zastupitelů, aby je bylo možné přijmout. V případě podpory pro nedělní akci na Letné se to nepodařilo ani na druhý pokus, poté co první hlasování primátor prohlásil za zmatečné.

Posledním bodem byly personální změny ve výborech. I v tomto případě se na první pokus nesešlo dost hlasů, jeden ze zastupitelů však uvedl, že hlasovací tlačítko nedomáčkl. Na druhý pokus se technický tisk schválit podařilo.

Související