Zástupci ministerstva financí a Generálního finančního ředitelství (GFŘ) v pátek novinářům představili přibližnou podobu chystaného portálu Moje daně. Ten má od prosince příštího roku umožnit jednotlivcům i firmám podávat daňová přiznání z domova či práce přes počítač. GFŘ na vývoj zmíněného systému původně vypsalo půlmiliardový tendr, který ovšem v únoru zrušilo. Důvodem byly výtky firmy Huawei, kterou stát podezřívá ze špionáže pro Čínu a která byla ze soutěže v lednu vyloučena. "Vzhledem k tomu jsme se rozhodli Moje daně vytvořit modernizací současných systémů, kterou provádíme svépomocí. Zrušení výběrového řízení časový harmonogram spuštění portálu neohrozí," řekla šéfka GFŘ Tatjana Richterová.

Vytvoření portálu je v novele daňového řádu, který je v současnosti v připomínkovém řízení. Účinnost zákona odhaduje ministerstvo na podzim roku 2020, tedy půl roku po vyhlášení ve Sbírce zákonů. Letos v létě by se normě měla věnovat vláda.

"Inspirovali jsme se v zahraničí, chceme se přiblížit Estonsku. Chceme, aby to bylo co nejjednodušší a uživatelsky přívětivé. Sledujeme zejména klientský přístup," uvedla ministryně.

Systém by měl být podobný internetovému bankovnictví a přihlásit by se k němu mohli lidé například přes e-občanku, přihlašovací údaje do systému datových schránek nebo údaje přidělené finančním úřadem. "Jednáme také o tom, že by se k přihlášení do portálu využilo internetové bankovnictví většiny bank v zemi," uvedla Schillerová. K přihlášení do portálu by se ale využily jen přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, aby byla ověřena identita daného člověka. "Přímo s bankovnictvím to propojené nebude," dodal ředitel sekce metodiky a daní ministerstva financí Jiří Fojtík. Podle něj zavedení takzvané bankovní identity závisí na domluvě bank s ministerstvem vnitra. To již uvedlo, že k tomu bude třeba změna zákona.

Portál MOJE daně bude zároveň propojen s Portálem občana, který již funguje. Zároveň plánuje MF vytvořit i mobilní aplikace nebo i speciální aplikace pro tělesně postižené. "Zároveň vznikne i rozhraní, které bude možné implementovat do účetních programů," uvedla ministryně.

Zástupci ministerstva a GFŘ na páteční tiskové konferenci ukázali simulaci portálu Moje daně, která podle nich ještě není konečná. Podle Finanční správy už je ale větší práce na projektu odvedená. "Stačí ho jen naprogramovat a vytvořit jednotlivé funkce. Veřejné zakázky na takové práce hodláme vypsat v příštím roce," řekla šéfa berní správy Richterová.

Ta zároveň dodala, že se Finanční správě možná již brzy podaří vyvázat z nevýhodných dlouhodobých smluv se společností IBM. Ta státu již 30 let dodává daňový informační systém ADIS, na jehož průběžnou modernizaci už stát společnosti vyplatil desítky miliard korun. "Smlouvy uzavřené s IBM jsou velmi nešťastné. Nemáme třeba licence k používání částí systému ADIS. Proto chceme s firmou již koncem roku uzavřít novou smlouvu na přechodnou dobu a postupně se z dosavadních kontraktů vyvázat," uvedla Richterová.