Po více než sedmi letech od zatčení Davida Ratha s krabicí od vína, ve které bylo sedm milionů korun, vynesl Vrchní soud v Praze pravomocný rozsudek v jeho korupční kauze.

Ratha a dalších sedm obžalovaných uznal senát soudce Pavla Zelenky vinnými, tři nakonec zprostil obžaloby kvůli údajně nepoužitelným odposlechům.

David Rath půjde za zmanipulované zakázky Středočeského kraje na sedm let do vězení s ostrahou a propadne mu zadržených sedm milionů. Musí také zaplatit peněžitý trest 10 milionů korun. Pokud peníze nedodá, trest se mu o 2,5 roku zvýší. Sedm let navíc nesmí působit v samosprávě.

Rath v soudní síni nebyl, podle svého advokáta byl v ordinaci. V 11:30 pak vystoupil na tiskové konferenci v Hostivici. Před novináři oznámil, že je připravený podvolit se rozhodnutí soudu. S rozsudkem ale nesouhlasí a bude se dále bránit. Nyní může podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

"Přes rozsudek se cítím nevinný, nicméně jsem plně připravený se mu podrobit, nevyhýbat se jeho tvrdosti. Budu se bránit právními prostředky dál, třeba až ke štrasburskému soudu," řekl Rath.

Bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou a jejího manžela Petra poslal vrchní soud do vězení s ostrahou na šest let. Každý má také zaplatit 15 milionů korun a nebude smět působit v řídících orgánech společností. Podle odvolacího senátu žádali úplatky 26 milionů, přijali téměř 17 milionů korun. Sedm milionů dali Rathovi.

Odvolací soud tak jak Rathovi, tak Kottovým snížil tresty. Rathovi krajský soud původně udělil 8,5 roku, Kottovým 7,5. V případě Ratha také snížil peněžitý trest - prvoinstanční soud rozhodl, že mu propadne zabavených 22 milionů korun. Snížení je kvůli tomu, že se část činů nepodařilo prokázat. Soud tak kvůli tomu osvobodil i tři manažery zdravotnických firem Jindřicha Řeháka, Martina Jireše a Jana Hájka.

Soud zároveň změnil trest spolupracující obviněné Ivaně Salačové, která si jako jediná vyslechla před prvoinstančním soudem podmíněný tříletý trest vězení. Letos v lednu totiž dostala další podmíněný trest za zmanipulovaná výběrová řízení v jiné kauze. Tříletá podmínka jí platí nadále, ale původní milionová pokuta se jí zvedla na dvojnásobek.

Tresty okolo pěti let vězení a statisícové až milionové pokuty si odnesli i někteří další obžalovaní - především představitelé firem, kteří upláceli, nebo administrátorka zmanipulovaných řízení Lucia Novanská.

"Je významným signálem pro společnost, že i po několika letech od počátku řízení došlo k pravomocnému rozsudku. A i když došlo k částečnému zproštění, obžalovaní byli uznáni
vinnými v podstatné části," konstatovala státní zástupkyně Lenka Šimková.

Část, v níž byli obžalovaní zproštěni, zatím nechtěla komentovat. "Musíme počkat, co k tomu v odůvodnění řekne soud," dodala s tím, že případné dovolání je v rukou nejvyššího státního zástupce.

Verdikt si přišel vyslechnout jediný z obžalovaných, majitel firmy Hospimed Jindřich Řehák.

Rathovi, Kottovým i osvobozeným manažerům zdravotnických firem pomohly spory o použití odposlechů. Předseda senátu Zelenka již před třemi lety první rozsudek v kauze zrušil s odůvodněním, že nasazení odposlechů bylo nezákonné. Soudce, který je povolil, podle něj jen nekriticky převzal názor státního zástupce a sám jejich nasazení neodůvodnil.

Po stížnosti ministra spravedlnosti ale Nejvyšší soud Zelenkovo rozhodnutí zrušil jako nezákonné. A řekl, že pokud soudce dojde k tomu, že je žádost žalobce dostatečně odůvodněna, není nutné ji přepisovat vlastními slovy. Prvoinstanční soudce Robert Pacovský proto loni v létě vynesl totožný rozsudek jako v roce 2015.

Podle Zelenky ale udělal chybu. Zelenka poukázal na rozsudek ústavního soudu z roku 2001, že stížnost pro porušení zákona je mimořádný opravný prostředek, který zvýhodňuje stranu obžaloby. A proto nemůže zrušit postavení obžalovaných v uvedené kauze a může tak mít vliv jen na další budoucí případy. Jinými slovy: v kauze Rath tak odposlechy nemohou být použity jako důkaz.

A zatímco ve většině bodů obžaloby, jako je předražená rekonstrukce Buštěhradského zámku a další stavební zakázky, bylo dostatek jiných důkazů, například i kvůli svědectví spolupracující obviněné Salačové, v části, která se týká nákupu zdravotnické techniky, se bez odposlechů důkazní situace zhroutila. A byť se Kott v zaznamenaných odposleších domlouval na převzetí úplatků a ty u něj poté byly nalezeny, jako důkaz to nemohlo být použito.

Soudce Zelenka si na jednání vyhradil celkem jedenáct dní, až do čtvrtka 27. června, minulý týden ale oznámil, že všechny dny nevyužije a verdikt vynese již tuto středu v devět hodin. Velkou rezervu si nechal kvůli očekávaným dlouhým řečem obžalovaných, především Ratha. Ten nakonec hovořil deset hodin.

Tresty vězení uložené v první větvi korupční kauzy Davida Ratha:

  Prvoinstanční verdikt Pravomocné rozhodnutí
David Rath 8,5 roku sedm let
Kateřina Kottová 7,5 roku šest let
Petr Kott 7,5 roku šest let
Lucie Novanská pět let pět let
Pavel Drážďanský pět let pět let
Tomáš Mladý pět let pět let
Ivana Salačová tříletý podmíněný trest tříletý podmíněný trest
Václav Kovanda tříletý podmíněný trest tříletý podmíněný trest
Jindřich Řehák 5,5 roku osvobozen
Martin Jireš 5,5 roku osvobozen
Jan Hájek tříletý podmíněný trest osvobozen

Osm zmanipulovaných zakázek

Policie Ratha zatkla před více než sedmi lety, počátkem května 2012 s krabicí od vína se sedmi miliony korun, když vycházel z domu svých přátel, manželů Kottových.

Případ se relativně rychle, již po necelých jedenácti měsících, dostal k soudu, kde jej začal řešit soudce Robert Pacovský.

Státní zástupce Petr Jirát napočítal jedenácti obžalovaným osm zmanipulovaných zakázek, sám Rath podle něj přijal na úplatcích nejméně 16 milionů korun, dalších nejméně 41 milionů prý získali Kateřina a Petr Kottovi.

Policie se začala o případ zajímat poté, co bývalý policista Libor Gregor upozornil státní zastupitelství na machinace při plánované dvousetmilionové rekonstrukci zámku v Buštěhradě. Policie začala Ratha a lidi kolem něj odposlouchávat a zjistila, že tehdejší ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová spolu se svým manželem řídila korupční síť, v níž brali úplatky za zajištění vítězství v tendrech Středočeského kraje. Část vybraných peněz pak předávali Rathovi.

Mezi obžalovanými tak byli kromě nich i představitelé stavebních firem a dodavatelé vybavení do nemocnic.

Zastupuje mě váš strýček, pane soudce

Jenže před soudem se případ začal nečekaně komplikovat – především kvůli samotnému Rathovi a jeho údajným zdravotním problémům. Když už se blížily závěrečné řeči, Rath například spadl z kola a skončil údajně v bezvědomí. Soud tak nakonec musel případ rozdělit.

Dalším trikem, kterým se Rath verdikt snažil oddálit, bylo to, že v den, kdy měly začít závěrečné řeči, vypověděl plnou moc svým dosavadním advokátům Adamu Černému a Romanu Jelínkovi a najal si Michala Pacovského, shodou okolností strýce svého soudce Roberta Pacovského. Michal Pacovský vzápětí uvedl, že jej Rath uvedl v omyl, když mu tvrdil, že jde o jiný případ, a plnou moc Ratha odmítl. Soud tak musel Rathovi určit advokáta sám.

Výsledkem bylo, že většina obžalovaných si vyslechla tresty počátkem dubna 2015, ale Rath až téměř o čtyři měsíce později. Rath si vyslechl trest 8,5 roku vězení, manželé Kottovi dostali po 7,5 roku. Jediný podmíněný trest dostala majitelka stavební firmy Fisa Ivana Salačová, která přijala roli spolupracujícího obviněného a zbylé odsouzené pomohla usvědčit.

Válka o odposlechy

Všichni odsouzení se odvolali a případ skončil na stole soudce Pavla Zelenky. Ten téměř až po roce, 17. října 2016, v neveřejném jednání verdikt zrušil a vrátil případ prvoinstančnímu soudu. Až po více než dvou měsících sepsal verdikt, v němž oznámil, že klíčový důkaz – odposlechy – byl pořízen v rozporu se zákonem. Až po dalších pěti měsících v červnu 2017 Nejvyšší soud označil Zelenkovo rozhodnutí za nezákonné – odposlechy prý byly v pořádku.

Případ přesto musel znovu projednat Krajský soud v Praze. Rath se i nadále snažil verdikt oddálit. Podával neustále námitky podjatosti soudce Pacovského a snažil se jej i vyprovokovat. Do jednací síně si například nechal během závěrečné řeči donést starou fotografii soudce Pacovského, který podřimuje u stolu, na němž stojí sklenice piva.

"Máte dost důvodů mě nenávidět, rozvrátil jsem vám rodinný život," pronesl zase později a připomněl mu trik, když si najal za obhájce jeho strýce.

Soudce Pacovský ale nakonec všem jedenácti obžalovaným v červnu 2018 rozdal stejné tresty jako o tři roky dříve. Případ poté znovu skončil u senátu soudce Vrchního soudu v Praze Pavla Zelenky.

Odvolání podali nejen všichni obžalovaní, ale i státní zástupce Petr Jirát. Ten chtěl, aby soud Rathovi i manželům Kottovým uložil propadnutí veškerého majetku, a ne jen nalezených peněz.

Původně se proti tříleté podmínce odvolala i spolupracující obviněná Salačová, ale nakonec své odvolání stáhla.

Ještě kauza Rath 2

Rath a většina z těch, nad kterými soud ve středu vynesl verdikt, čelí obžalobě i v druhé související kauze, označované Rath 2. Žalobce je viní z manipulace a korupce při dalších zakázkách.

Tato druhá větev má 17 obžalovaných a jsou mezi nimi bývalý šéf středočeské záchranky či firma Metrostav a dva z jejích ředitelů. Státní zástupce vyčíslil možnou škodu na 700 milionů korun.

Soud případ začal projednávat počátkem roku a měl jednání naplánováno i na minulý týden. Kvůli odvolacímu řízení v první Rathově kauze ale jednání odročil až na druhou polovinu července.

Související