Opozici se ani podruhé nepodařilo svrhnout menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše. Ve  sněmovním hlasování o nedůvěře ve čtvrtek nad ránem nepřímo podpořila kabinet KSČM, která jej toleruje. Pětice opozičních stran vyvolala hlasování v reakci na předběžné auditní zprávy Evropské komise poukazující na Babišův střet zájmů.

Proti nedůvěře vládě hlasovali přítomní poslanci ANO a sociální demokracie. Komunističtí poslanci se hlasování zdrželi. Návrh podpořili poslanci ODS, pirátů, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a nezařazení.

Hlasování se uskutečnilo rok od jmenování kabinetu a zhruba půl roku od prvního, rovněž neúspěšného návrhu na vyslovení nedůvěry vládě.

Tehdy hlasovali pro kabinet poslanci z ANO a z KSČM. Sociální demokraté opustili před hlasováním jednací sál.

Sociální demokraté již dopředu oznámili, že vládu podrží, před hlasováním se ale sešli k jednání za zavřenými dveřmi. Důvodem údajně bylo to, že není jasné, jestli prezident Miloš Zeman odvolá ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) a jmenuje Michala Šmardu. Informace uvedl server Novinky.cz. 

Předseda ČSSD Jan Hamáček hovořil s prezidentem, ten prý kategoricky nevyloučil Šmardovo jmenování, chce dál vyjednávat.

Po zasedání poslaneckého klubu Hamáček řekl, že se nic nemění na tom, že ČSSD vládu podpoří,

O situaci jednal Hamáček i s Babišem. Uvedl, že jednou z variant dalšího postupu v případě nejmenování Šmardy je ústavní žaloba. Tu by ale podle něj měl podat premiér.

Sociální demokraté trvají na tom, že situace na ministerstvu kultury se má vyřešit do neděle 30. června. Pokud se tak nestane, svolá ČSSD mimořádné jednání předsednictva, které rozhodne o dalším postupu. Hamáček je připraven za Zemanem jet podle termínu, který prezident navrhne.

Hamáček po Babišovi chtěl, aby u prezidenta zařídil jmenování Šmardy. Pokud se tak nestane, mohlo by to znamenat, že sociální demokraté odejdou z vlády.

Napjatou atmosféru ve vládě ještě tento týden vyostřil poslanec Petr Dolínek (ČSSD), když uvedl, že ANO nezvládá ministerstvo financí, a mohla by jej tedy převzít jeho strana.  

Schůze se uskutečnila den před ročním výročím od jmenování kabinetu a několik dnů po masivním shromáždění proti Babišovi a za nezávislost justice v Praze na Letné.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
27.6.2019 04:44 | On-line reportáž končí

Reportáž ze sněmovny končí, děkujeme vám za pozornost a přejeme hezký den.

27.6.2019 04:43 | Nedůvěra vyslovena nebyla

Proti nedůvěře vládě hlasovali přítomní poslanci ANO a sociální demokracie. Komunističtí poslanci se hlasování zdrželi. Návrh podpořili poslanci ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a nezařazení.

27.6.2019 03:51 | Rozprava byla právě ukončena

Nikdo nemá zájem o závěrečné slovo. Bude následovat hlasování.

27.6.2019 03:33 | "Není možné, aby v čele české vlády stál agent StB," prohlásila Miroslava Němcová

"Vláda Andreje Babiš je závislá na podpoře komunistů." "Rekordní státní represe, které se stát dopouští na českých občanech." "Porušování ústavy členy vlády." I toto jsou důvody, proč Němcová vládě důvěru nevysloví.

27.6.2019 03:15 | Miroslav Kalousek kritizoval publikaci Čas oligarchů, jejich sluhů a nepřátel exnáměstka Závodského, kterou Jurečka citoval

"To je porušení všech etických pravidel, které na státní správu klademe," řekl. Domnívá se, že by státní úředník měl být loajální.

27.6.2019 03:04 | Marian Jurečka přednesl jeden z nejostřejších proslovů na půdě sněmovny

27.6.2019 02:26 | Jakub Janda z ODS kritizoval vládní koncepci sportu

"Nevím, kdo ti to psal, Kubo, ale není to pravda," reagoval na jeho proslov Milan Hnilička. Za tato slova byl napomenut, jelikož Jandu přímo oslovil.

27.6.2019 02:05 | Poslanci jednají o nedůvěře vládě už více než 14 hodin

Do rozpravy je momentálně stále přihlášeno 7 poslanců.

27.6.2019 01:50 | Ministryně Schillerová obhajovala finanční politiku vlády a rozpočet

Premiér Andrej Babiš i její další straničtí kolegové ji však napomínali, že mluví už příliš dlouho. Poznámku ministryně "ještě toho mám hodně" komentoval premiér slovy "ježišmarja".

27.6.2019 01:00 | Poslanec ODS Žáček reagoval na slova ministryně Benešové o odposleších

"Chtěla (ministryně Benešová) naznačit, že někteří poslanci jsou odposloucháváni? Považuji to za vážnou věc," komentoval Žáček tento výrok ministryně: "Ti, kteří mě dneska nálepkují, tak sami mají problémy, protože si některé pamatuji z telefonních odposlechů."

Poslanec ODS Žáček kritizoval nečinnost vlády v oblasti kybernetické bezpečnosti. Současnou vládní koalici nepodpoří z důvodu "Neexistence reforem a s tím spojené zranitelnosti veřejných rozpočtů".