Česko se dostalo na hranu ústavní krize, řekl vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček. Reagoval tak na postoj prezidenta Miloše Zemana, který se brání žádosti o výměnu v čele ministerstva kultury. Šéf ČSSD v pátek jednal s premiérem Andrejem Babišem (ANO), jak ve věci dále postupovat.

Premiér po jednání uvedl, že požádá prezidenta Miloše Zemana o schůzku, na které chce situaci ohledně výměny ministra kultury projednat. Babiš dále uvedl, že koaliční smlouva stále platí. Hamáček chce nicméně počkat, jak bude vypadat situace v neděli i z hlediska Babišovy schůzky s prezidentem. V pondělí pak podle toho bude schopen řešit, zda svolá jednání předsednictva sociální demokracie, řekl.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček později na Twitteru uvedl, že Zeman přijme premiéra Babiše společně s vicepremiérem Hamáčkem v úterý 2. července v Lánech. 

Sociální demokracie požaduje, aby v čele ministerstva kultury skončil Antonín Staněk (ČSSD). Zeman ve čtvrtek ale dal najevo, že situaci urychleně řešit nebude. Ústava podle něj nestanovuje lhůtu, kdy má ministra odvolat. ČSSD mluví o možnosti podání kompetenční žaloby na prezidenta, pokud by prezident s výměnou nadále otálel. Babiš ale v pátek uvedl, že je potřeba situaci řešit jiným způsobem – nejlépe jednáním. Hamáček ve čtvrtek po schůzce se Zemanem a po jednání vedení sociální demokracie řekl, že se Česká republika dostala na hranu ústavní krize.

Ve hře je nyní i to, že demisi podá všech pět sociálnědemokratických ministrů. Stranické špičky se kvůli tomu narychlo sešly ve čtvrtek večer v Poslanecké sněmovně. Nakonec se ale dohodly na zatím smířlivějším postupu. "Česká republika se dostala na hranu ústavní krize. Na otázku, zda strana skončí ve vládě, neodpověděl. Menší část předsednictva odchod z koalice požaduje už od minulého pátku.

ČSSD si stanovila termín 30. června, do kdy podle ní má Zeman učinit změny ve vládě. Pokud by to neudělal, bude strana pravděpodobně žádat, aby premiér Andrej Babiš (ANO) podal na prezidenta kompetenční žalobu. Pokud by nedošlo ani k tomu, jsou ministři ČSSD připraveni podat demisi, a tím tak ukončit existenci dosavadní vládní koalice. "Už jsme na předsednictvu řekli podmínky pro podporu vlády. Jednou z nich je změna ve vládě a jmenování pana Šmardy s tím, že jasno má být do konce června. Součástí toho je, že by naši ministři opustili vládu, když se to nestane," řekl severu iDnes.cz ministr zahraničí a místopředseda strany Tomáš Petříček.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v pátek uvedl, že Zeman přijme 12. července předsedu ČSSD a místopředsedu vlády Jana Hamáčka a ministra kultury Antonína Staňka. Schůzka se bude konat na zámku v Lánech. 

ČSSD je trochu hysterická, uvedl Zeman

Odchod všech ministrů sociální demokracie z vlády by byl ale jen její personální rekonstrukcí. V televizi Barrandov to ve čtvrtek řekl prezident Miloš Zeman. Vznikla by podle něj nová většina bez ČSSD, která by kabinet Andreje Babiše (ANO) podporovala. Předsedu ČSSD Jana Hamáčka a ministra kultury Antonína Staňka by chtěl Zeman pozvat do Lán a pokusit se je usmířit. Pokud by sociální demokracie prosadila podání kompetenční žaloby na prezidenta, Zeman by s ní přerušil vyjednávání.

Poukázal na to, že zatímco Staněk má titul docent, Šmarda má jen středoškolské vzdělání. Kandidát na ministra kultury Šmarda podle něj nemá žádné zkušenosti s oblastí kultury, zatímco Staněk řídil jako primátor Olomouc, kterou Zeman označil za kulturní město. Zeman také zopakoval, že konec Staňka začal Hamáček požadovat poté, co ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie v Praze Jiřího Fajta kvůli podezření z ekonomických nepravostí.

Řekl také, že sociální demokracie je po debaklu, který utrpěla ve volbách do Evropského parlamentu, "trochu hysterická".

"Za 30 let v politice jsem nepřijal jediné ultimátum ani vydírání a vždy jsem je pokládal za drzost," komentoval ve čtvrtek prezident Miloš Zeman termín 30. června, dokdy má podle ČSSD vyřešit situaci na ministerstvu kultury. 

Babiš: Ke kompetenční žalobě nevidím důvod

Premiér Andrej Babiš nicméně ve čtvrtek oznámil, že nevidí důvod, proč by měl podávat kompetenční žalobu kvůli otálení prezidenta Miloše Zemana s výměnou ministra kultury. 

Pokud premiér žalobu skutečně odmítne, nemá podle šéfa poslaneckého klubu ČSSD Jana Chvojky cenu ve vládě zůstávat, pokud má strana zbytky hrdosti. I podle místopředsedy Šmardy musí ČSSD rozhodovat o tom, kdo z jejích ministrů bude ve vládě a kdo bude odvolán. "A pokud to nebude možné, tak potom není možné, aby se vlády účastnila," řekl.

"Situace je zralá na to, abychom nechali vládnout Andreje Babiše s Milošem Zemanem a sociální demokracie z vlády odešla," prohlásil ve čtvrtek člen nejužšího vedení ČSSD a bývalý šéf Senátu Milan Štěch s poukazem, že situace sociální demokracii poškozuje. Podle něj by do budoucího rekonstruovaného kabinetu dosadil své lidi jak Babiš, tak i Zeman. Jednobarevné vládě ANO by mohli pomáhat komunisté i SPD stejně jako v první půlce roku 2018.

Se Šmardou se Zeman sešel v úterý, tehdy ani jeden z nich schůzku nekomentoval. Ve čtvrtek Zeman oznámil, že Šmardovi řekl, že má dvě volby: "Buď se stát ministrem kultury, a tedy pomoci sám sobě. Anebo, jak bylo původně určeno vedením sociální demokracie, stát se hlavním volebním manažerem sociální demokracie pro krajské volby a v tomto případě pomoci sociální demokracii. Každý sociální demokrat musí volit mezi pomocí sobě a pomocí své straně," poznamenal prezident.

"Předseda sociální demokracie Jan Hamáček je jediný, kdo může rozhodnout, kdo za ČSSD bude členem vlády. Premiér má zajistit dodržování koaliční smlouvy včetně personálií," vyplývá z videa, které na svůj Facebook umístila ČSSD a v němž vystupuje Šmarda. Podle něj je nyní čas odvolat stávajícího ministra Staňka a až poté rozhodnout, kdo bude jeho nástupcem. 

Staňka podpořila jihočeská ČSSD

Předsednictvo jihočeské ČSSD však už v pondělí podpořilo setrvání ministra kultury Antonína Staňka ve funkci. Na Facebooku to uvedl předseda jihočeské ČSSD a bývalý statutární předseda strany Jiří Zimola. "Tradičně odbojná jihočeská organizace ČSSD, konkrétně její krajské předsednictvo, podpořilo na svém pondělním jednání ministra Staňka a jeho boj za transparentní a hospodárné využívání peněz v kultuře a vyzvalo vedení ČSSD, aby jej podrželo ve funkci a neustupovalo tlaku části kulturní fronty a některých jejích tlampačů novinářů," uvedl Zimola.

Staněk rezignoval v půlce dubna po protestech, jež v kulturní obci vyvolalo jeho odvolání ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc (MUO) Michala Soukupa. Na Fajta i dva bývalé ředitele MUO Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala podal trestní oznámení.

Zeman opět argumentoval tím, že ústava nestanoví lhůtu, v níž má prezident reagovat na návrh výměny ministrů. Za rozumné ohraničení takové lhůty považuje právě vyšetření dvou trestních oznámení, která Staněk podal. "Tato lhůta dosud běží a já jsem se dosud nevyjádřil," prohlásil prezident na závěr návštěvy Vysočiny. Ústavní právníci ale uvádějí, že podle výkladu ústavy je v takových případech třeba konat bez zbytečného odkladu.

Případný odchod z koalice by podle politologa Lubomíra Kopečka sociální demokracii krátkodobě poškodil. Nyní totiž strana těží z toho, že jejích pět ministrů je lépe vidět, než kdyby byla v opozici. Navíc může stále tvrdit, že zabránila menšinové vládě ANO podporované dvěma radikálními stranami − krajně levicovou KSČM a populistickým hnutím SPD Tomia Okamury. Ale i setrvání ve vládě s ANO ČSSD celkově škodí. "Sedí na tygru, který je dost nebezpečný a který pro ně z hlediska voličů rozhodně není příznivý," řekl Kopeček.

Jaké by byly možnosti ve sněmovně?
Sestavte si vlastní koalici:

0

 
Vyberte strany níže.

Situace červen 2019 Model STEM (duben 2019)

Model STEM duben 2019:
  •   ANO 2011 (78)
  •   ODS (23)
  •   Pirati (22)
  •   SPD (19)
  •   KSČM (15)
  •   ČSSD (15)
  •   KDU-ČSL (10)
  •   TOP09 (7)
  •   STAN (6)
  •   Nezařazení (5)