Za poslední zhruba měsíc veterináři zjistili 14 případů, kdy bylo do ČR dovezeno drůbeží maso z Polska se salmonelou. Celkem šlo o 21 tun masa. V pátek to sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Většinou to byly chlazené produkty, když testy bakterie zjistily, byly už snědené. Ve dvou případech pak odborníci zjistili salmonelu v mase z Česka.

Dvanáct příjemců těchto zásilek, mezi nimiž jsou například Těšínské jatky nebo firma Bilbo Šmak z Mostu, musí nyní před uvolněním dalších polských zásilek na trh nechat drůbeží maso prověřit na salmonelu. Přikazují jim to individuální veterinární opatření, která správa pro každého příjemce vypsala.

Ředitelka sekce ochrany a podpory veřejného zdraví z pražské hygienické stanice Pavla Svrčinová řekla, že hygienici řešili kvůli podnětu zákazníka se zdravotními obtížemi krůtí rizoto sypané sýrem v pražské restauraci Slunečnice. V provozovně zjistili, že v polském mase byla salmonela, informaci dali do evropského systému rychlého varování. "Každoročně v tomto ročním období narůstá počet hlášení alimentárního onemocnění jak ze strany postižených konzumentů, tak ze strany laboratoří či ošetřujících lékařů. Za poslední měsíc se skoro každý týden objeví takové hlášení, které je ze strany hygienické stanice hlavního města Prahy prošetřeno jak u nemocných, tak v příslušných potravinářských podnicích," dodala ředitelka.

Veterináři naposledy informovali o zásilkách se salmonelou na konci května, kdy uvedli, že se do ČR od poloviny dubna dostalo 16 tun polského drůbežího se salmonelou. V Česku letos platila od konce února do konce března mimořádná opatření kvůli nálezu salmonely ve zhruba 700kilogramové zásilce hovězího z Polska a předchozímu nedostatečnému informování o dovozu masa z jatek, která v polském Mazovském vojvodství porážela nemocné krávy. Polsko mělo přijmout opatření, kterými by podobným incidentům předcházelo. ČR od plošného opatření upustilo po tlaku Evropské komise.

Seznam provozovatelů, pro které byla za poslední měsíc vypsaná mimořádná veterinární opatření:

Jaromír Jaš – Lipník nad Bečvou

Pavel Vodička – Jaroměř

SOMAK PLUS – Šlapanice u Brna

Bilbo Šmak – Most

ŘEZNÍK – Libor Šrol, s.r.o. - Trutnov 

TopKetshop.cz, s.r.o. – Trutnov 

Pavel Vítek – Náchod 

Těšínské jatky, s.r.o. – Český Těšín 

LM MASO s.r.o. – Plasy 

SPASTUP s.r.o. – Vestec 

Basali.com s.r.o. – Kladno 

MRAZÍRNY PLZEŇ – DÝŠINA a.s. Dýšina 

Zdroj: SVS

V polovině dubna se pak veterináři domluvili s ministerstvem zemědělství a začali uplatňovat individuální veterinární opatření.

"Od 18. dubna, kdy po dohodě s ministerstvem začala správa opatření uplatňovat, byla opatření postupně uplatněna celkem ve 24 případech," dodal mluvčí. Poslední bylo vypsané 11. června. V posledních dvou týdnech tak už nová opatření nemuseli veterináři vypisovat.

"Místně příslušná krajská veterinární správa může opatření uplatněná proti konkrétnímu provozovateli zrušit, pokud dotyčný doloží, že přijal veškerá opatření, aby na trh neuváděl kontaminované potraviny – nejlépe sérií vyhovujících vyšetření. Aktuálně jsou tedy v platnosti opatření v 19 případech," vysvětlil Vorlíček.

Salmonela způsobuje akutní průjmové onemocnění. Při dostatečné tepelné úpravě masa je však riziko nákazy minimální. Salmonely jsou podle veterinářů zničeny při tepelné úpravě nad 70 stupňů Celsia po dobu deseti minut, případně při úpravě při vyšší teplotě po kratší dobu, nebo nižší teplotě po delší dobu. Je ale třeba dát pozor na riziko takzvané křížové kontaminace potravin, když člověk například použije stejný nůž, prkénko či nádobí na syrové maso a poté třeba na zeleninu.

Ředitelka hygienické sekce potom varovala i před přenosem skrze zelené listy, cibulovou a stonkovou zeleninou, rajčaty, malinami, melouny, klíčky, kořením a suchými bylinkami. "Na všechny tyto potraviny by si spotřebitelé měli dávat pozor a řádně je umývat - saláty, maliny či řádně tepelně opracovat - koření, sušené bylinky, vejce, maso," uzavřela.