Ve znamení dvoustranných schůzek světových státníků se nesl první den summitu největších ekonomik světa G20, který se koná v japonské Ósace. Americký prezident Donald Trump se v pátek se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem dohodl, že budou pokračovat v jednáních o kontrole zbrojení. S šéfem Kremlu se v pátek poprvé od aféry kolem otravy někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala v jižní Anglii setkala i britská premiérka Theresa Mayová. Americký prezident pak jednal kromě Putina také s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Při samotné vrcholné schůzce G20 měli státníci na programu jednání o světovém obchodě, změnách klimatu a rovněž o situaci na Blízkém východě.

Trump s Putinem v Ósace usedli k jednání poprvé od loňské červencové schůzky v Helsinkách. Dohodli se mimo jiné, že budou pokračovat v jednáních o kontrole zbrojení. Trump řekl, že nový kontrolní režim musí zahrnovat Čínu. Hlavy USA a Ruska jednaly téměř hodinu a půl a mezi tématy rozhovoru byla také situace v Íránu, Sýrii, Venezuele a na Ukrajině. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova pozval Putin Trumpa na oslavy konce druhé světové války plánované příští rok na Rudém náměstí.

Už před jednáním Trump ocenil "velmi dobré vztahy" s Putinem. "Nemohu než souhlasit s prezidentem (USA), máme o čem hovořit," řekl Putin po Trumpově úvodní řeči. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov po jednání prezidentů řekl, že obě strany chápou, že potřebují spolupracovat.

O něco méně pozitivní atmosféra panovala na Putinově schůzce s britskou premiérou Theresou Mayovou. Na okraj summitu G20 se setkali poprvé od loňské aféry, kterou vyvolala otrava agenta Skripala a jeho dcery Julije bojovou látkou novičok. Londýn útok na Skripalovi přičítá Moskvě. Mayová po schůzce řekla, že normalizace vztahů Británie a Ruska nebude možná, dokud Moskva neukončí své nezodpovědné a destabilizující aktivity.

Mluvčí Peskov řekl, že Putin Mayové k případu špiona "poskytl relevantní odpovědi". Končící britská premiérka a ruský prezident ale podle mluvčího jednali také o oživení vzájemných obchodních vztahů.

Zatímco se Putin setkal s předsedkyní britské vlády, Trump jednal s předsedkyní té německé. S kancléřkou Angelou Merkelovou ocenil rostoucí obchodní vztahy mezi oběma zeměmi. Navzdory tomu, že ji v minulosti ostře kritizoval, dnes Trump kancléřku označil za "skvělou přítelkyni".

Obchod byl hlavním tématem i při Trumpově schůzce s japonským premiérem Šinzóem Abem, který summit G20 letos hostí, a s indickým premiérem Naréndrou Módím. Šéf Bílého domu se podle médií nezdráhal v Ósace hovořit ani s kontroverzními vůdci včetně saúdskoarabského korunního prince Muhammada bin Salmána či brazilského prezidenta Jaira Bolsonara.

Samotná vrcholná schůzka, na jejíž okraj se četné schůzky státníků uskutečnily, se věnovala hlavně obchodu, ochraně životního prostředí a konfliktu na Blízkém východě. Japonský premiér Abe na úvod summitu vyjádřil obavy ze sílících obchodních a politických sporů ve světě.

Podle tiskových agentur bude práce na formulaci závěrečného dokumentu ze schůzky velmi náročná, protože státy G20, které se podílejí na světové produkci 85 procenty, se neshodují v názorech na množství otázek od reformy Světové obchodní organizace přes klimatické změny po migraci.

V sobotu jsou kromě závěrečných tiskových konferencí na programu další schůzky. Putin se ještě setká mimo jiné s Merkelovou a tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Největší pozornost ale přitahuje plánovaná Trumpova schůzka s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, na které se mají oba státníci v sobotu zabývat obchodními spory.