Pražský městský soud zastavil stíhání někdejšího ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého ve třetí větvi jeho kauzy, která se týká několika okruhů nemocničních veřejných zakázek. Uvedl to v úterý server iRozhlas.cz. Podle soudkyně by už nebyl dán "téměř žádný prostor pro další významné navyšování trestu". Nepravomocné rozhodnutí se týká i dalších dvou obžalovaných lékařů – Michala Toběrného a Františka Tovaryše.

Dbalý, jeho někdejší náměstek Toběrný, neurochirurg Tovaryš a čtvrtý obviněný Jan Valtr čelí obžalobě za to, že v letech 2006 až 2011 uzavírali smlouvy nevýhodné pro nemocnici. Tato poslední část Dbalého kauzy se konkrétně týká tendrů na poradenské služby, dodávky pro pracoviště navigované chirurgie či zakázky na poskytování správy a vývoje aplikací. Podle obžaloby si obvinění v souvislosti se zadáním zakázek předali úplatky ve výši přes 15 milionů korun.

Obžalobu dostal na starosti senát soudkyně Heleny Kutzlerové, který ji 10. června neveřejně předběžně projednal. Soud rozhodnutí nekomentoval, protože ho zatím nedoručil všem účastníkům řízení. Podle serveru iRozhlas.cz stíhání tří lékařů zastavil.

"Pokud bude obviněný (Dbalý) uznán vinným i pro tuto trestnou činnost, nebude dán téměř žádný prostor pro další významné navyšování trestu, ať již v rámci souhrnu, či trestu společného," argumentovala podle serveru v rozhodnutí soudkyně.

Kutzlerová tím narážela na skutečnost, že Dbalý je souzen ještě ve dvou dalších korupčních kauzách. V první byl nepravomocně potrestán devítiletým vězením a propadnutím celého majetku, ve druhé pro něj státní zástupce požaduje rovněž devět let za mřížemi a patnáctimilionový trest. Rozsudek padne v srpnu.

Dbalého případné tresty z prvních dvou větví kauzy podle soudkyně postačí. "Povedou obviněného k tomu, aby v budoucnu vedl řádný život, a bude jimi dostatečně zajištěna i generální složka trestu, tedy ochrana společnosti před pachateli trestných činů, když po dobu mnoha let obviněný bude patrně vykonávat trest odnětí svobody," cituje Kutzlerovou server.

Z obdobného důvodu soudkyně zastavila stíhání Toběrného, který dostal v první větvi kauzy nepravomocně osm let vězení a pětimilionový peněžitý trest. U Tovaryše stíhání zastavila kvůli jeho špatnému zdravotnímu stavu, doplnil iRozhlas.cz.

Státní zástupce si může proti rozhodnutí podat stížnost k vrchnímu soudu. Pokud by s ní neuspěl, městský soud by se zabýval vinou a trestem pouze u obžalovaného Valtra, který je spojován s lobbistou Ivo Rittigem.

Související