Meziroční inflace v červnu zpomalila na nejnižší úroveň od letošního února, uvedli analytici. Červnová inflace podle nich odpovídá očekávání trhu, je ale nad prognózou České národní banky. Meziroční růst spotřebitelských cen v červnu zpomalil na 2,7 procenta z květnových 2,9 procenta.

Nájemné proti loňskému červnu zdražilo o 3,9 procenta, vodné a stočné o 2,6 procenta a zemní plyn o 3,6 procenta. Ceny zeleniny se zvýšily o 22,7 procenta, lidé zaplatili více především za brambory, jejichž cena byla meziročně vyšší o polovinu. Maso bylo dražší o 3,9 procenta a pekárenské výrobky o 3,2 procenta. Ceny pojištění vzrostly o 3,9 procenta. Více se platilo také za finanční služby, stravování a ubytování.

Oděvy v meziroční srovnání zlevnily o 3,1 procenta. Ceny za poštovní a telekomunikační služby klesly o 1,3 procenta.

V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny vzrostly o 0,2 procenta. "Vliv na toto zvýšení měly s nástupem letní sezony především ceny dovolených, které oproti květnu vzrostly o 6,7 procenta. Z potravin byly meziměsíčně dražší zejména nealkoholické nápoje, vepřové maso nebo jogurty. Vzrostla též cena brambor, která dosáhla hodnoty 27 korun za kilogram," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

"Zmírnění inflace bylo taženo meziročním poklesem cen pohonných hmot a inflace byla tlumena také vývojem cen alkoholických nápojů," řekl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Připomněl, že ČNB pro červen očekávala zmírnění inflace na 2,4 procenta, takže ta je nyní poměrně výrazně nad dva měsíce starou prognózou z dílny centrální banky.

Červnová inflace se nadále pohybuje výrazně v horní polovině pásma inflačního cíle centrální banky a už čtrnáctý měsíc nad jeho středem, doplnil analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička. Na jejích vyšších úrovních se podílejí zejména ceny služeb, jejichž růst v červnu dosáhl 3,6 procenta. Především v jejich dynamice se odrážejí inflační tlaky z domácí ekonomiky, tedy rychlý růst mezd a dostatek peněz v kapsách spotřebitelů. "Ve zbytku letošního roku očekáváme, že inflace bude postupně dále zpomalovat a shora se přibližovat k dvouprocentnímu cíli centrální banky," dodal.

"Lidé, kteří letos pojedou na dovolenou, si sáhnou hlouběji do kapsy. Cestovní kanceláře využívají rostoucí životní úrovně Čechů a nabízejí stále dražší dovolené," upozornil analytik BH Securities Štěpán Křeček. Meziroční růst spotřebitelských cen byl znatelný u elektřiny, která zdražila o 10,4 procenta. Již tradičně rostly i další ceny bydlení. Třeba nájemné vzrostlo o 3,9 procenta a vodné i stočné shodně o 2,6 procenta. Skokově stouply ceny zeleniny o 22,7 procenta, ceny brambor se zvýšily dokonce o 51,7 procenta, poznamenal.

Aktuální inflace nebude mít s největší pravděpodobností dopad na rozhodování centrální banky, i když je tři desetiny procentního bodu nad současnou, nicméně už starou, prognózou, míní analytik ČSOB Petr Dufek. ČNB se podle něj bude řídit svým novým výhledem, který bude mít už na začátku srpna k dispozici. A tuzemská inflace nebude tentokrát sehrávat až takovou roli. Zvlášť když stále přetrvávají, nebo dokonce zesilují zahraniční rizika a nejistoty. A významný nebude nejspíše ani kurz koruny odchylující se od modelu ČNB, podotkl.

Další pokles inflace v červenci se podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského v tuto chvíli nezdá pravděpodobný. Efekt vysoké báze u pohonných hmot a elektřiny již nebude fungovat, naopak citelné zlevnění potravin v loňském červenci může podpořit jejich meziroční růst. "Nevylučujeme tedy, že před očekávaným zmírněním inflace pod 2,5 procenta v závěrečné části roku může ještě dojít k jejímu přechodnému růstu," odhadl.