Pondělní předsednictvo ČSSD potvrdilo, že Antonín Staněk (ČSSD) má být odvolán z pozice ministra kultury. Zároveň plně podporuje nominaci místopředsedy strany Michala Šmardy jakožto jeho nástupce. Širší vedení sociální demokracie také vyzvalo premiéra Andreje Babiše (ANO), aby v souladu se svými ústavními právy a s koaliční smlouvou zajistil respektování nominace na ministra kultury. Na tiskové konferenci po zasedání předsednictva to řekl předseda ČSSD Jan Hamáček. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro pokračování vládní spolupráce, o dalším postupu chce jednat s Hamáčkem. Podle opozice se dneškem nic nevyřešilo.

Hamáček si nemyslí, že by ČSSD zůstala ve vládě, pokud by se Šmarda nestal ministrem kultury. Pro stranu je podle něj také nepřípustné, aby prezident Miloš Zeman pověřil řízením ministerstva kultury nějakého jiného ministra sociální demokracie. "Takový krok by byl v přímém rozporu s tím, co jsme se dohodli," řekl. Zopakoval, že ČSSD musí mít možnost sama si rozhodovat o svých ministrech.

Jednání s prezidentem o obsazení ministerstva kultury je podle Hamáčka na premiérovi Babišovi. "Očekávám, že premiér bude konat podle toho, co mu dává k dispozici ústava," řekl. Předpokládá, že Babiš dodrží koaliční smlouvu, podle které ministerstvo kultury náleží sociální demokracii a koaliční strany si samy rozhodují o svých kandidátech na posty ve vládě.

V předsednictvu ČSSD mají silnou váhu zástupci krajů

Předsednictvo ČSSD je druhým nejvyšším orgánem strany, řídí její činnost mezi sjezdy. Jednání předsednictva svolává předseda strany.

Nyní má předsednictvo ČSSD 61 členů, z toho deset členů připadá na užší vedení strany, politické grémium.

Rozhodující slovo tak mají zástupci krajských organizací.

Jejich zastoupení závisí na síle členské základny v jednotlivých regionech - na 500 členů v kraji připadá podle stanov jedno místo v předsednictvu, mezi silné kraje patří Praha, Jihomoravský nebo Moravskoslezský kraj. Mimo to jsou členy předsednictva předsedové krajských organizací a jeden zástupce zahraničního regionu.

Hlasování předsednictva se musí zúčastnit nejméně polovina všech jeho členů, pro přijetí usnesení musí hlasovat aspoň polovina přítomných. 

Vedení ČSSD zároveň Hamáčkovi vyjádřilo plnou podporu k jednáním o vyřešení situace ve vládě. Šéf ČSSD má, po projednání v grémiu, plnou kompetenci rozhodnout o dalším vývoji angažmá sociální demokracie ve vládě, může jej i ukončit. Zároveň předsednictvo vyzvalo ministry za ČSSD, aby podali demise ve chvíli, kdy je o to Hamáček požádá. Vyplývá to z usnesení předsednictva, pro které hlasovalo 37 z 45 přítomných členů, tři byli proti a pět členů se zdrželo.

Člen předsednictva Petr Krčál řekl, že si myslí, že Hamáček už má všech pět demisí od sociálně-demokratických ministrů k dispozici.

Místopředsedkyně strany a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová uvedla, že je připravena podat demisi. "Kdybych nebyla, porušila bych usnesení předsednictva. Já to říkám dlouhodobě, že pokud si předseda sociální demokracie nebude moci říkat, kdo bude a nebude ministrem sociální demokracie, byla by koaliční smlouva pouhý cár papíru," řekla novinářům.

Také ministr zahraničí Tomáš Petříček  řekl, že je připraven demisi podat. Podle Petříčka si Hamáček nedovede představit, že by byl odvolán ministr Staněk a na jeho místo nebyl jmenován Šmarda.

Podle Petříčka se ani nespekuluje o možné výměně ministerstev mezi ČSSD a ANO. "To (výměna ministerstev) nyní není na stole. Máme nějaký termín, který stanovil prezident a věřím, že do té doby se situace vyřeší," uvedl ministr na dotaz HN.

Pardubický hejtman Martin Netolický novinářům řekl, že není jediný důvod, aby sociální demokracie nyní odcházela z vlády, pokud nejde o programový problém nebo věc státního rozpočtu. "Je to skutečně ústavní krize způsobená nevykonáváním některých kompetencí ze strany prezidenta republiky," poznamenal.

Šmarda předpokládá, že pokud nebude 1. srpna situace ohledně vedení ministerstva vyřešena, předseda strany Jan Hamáček vyzve ministry k podání demise.

"Tím, že je to termín, který zvolil prezident republiky, tak nemůže dojít k situaci, k jaké došlo minulý měsíc, že pan prezident cítil stanovení termínu ze strany sociální demokracie jako nějaký nátlak, případně ultimátum," řekl Šmarda. Zeman pojal jako ultimátum původní termín 30. června, do kterého chtěla mít ČSSD výměnu ministra kultury vyřešenou. Při své červnové návštěvě Vysočiny prohlásil, že za 30 let v politice nepřijal jediné ultimátum ani vydírání a vždy je pokládal za drzost.

"Předpokládám, že ve chvíli, kdy 1. 8. nebude situace vyřešena, Jan Hamáček využije práva, které jsme mu dneska dali, k tomu, aby vyzval ministry k podání demise a situaci řešil prostřednictvím demisí," uvedl Šmarda. Vedení strany se podle něj shodlo na tom, že pokud nebude sociální demokracie rozhodovat o tom, kdo za ni sedí ve vládě, nemá její angažmá v kabinetu smysl.

Na jednání předsednictva sociální demokracie přijel i premiér Andrej Babiš (ANO). Po krátké návštěvě novinářům řekl, že považuje vládní projekt za úspěšný a měl by pokračovat. Na jednání ČSSD Babiš konstatoval, že vládní projekt ANO a ČSSD je úspěšný. "I když občas máme nějaké konflikty ohledně rozpočtu. Lidé si nepřejí nějakou destabilizaci, pád vlády nebo předčasné volby by byly pro naši zemi špatně, máme před sebou hodně úkolů," uvedl Babiš. Připomněl, že Zeman přislíbil ke konci měsíce odvolat ministra kultury Staňka. "Teď je třeba dořešit tu nominaci (Michala Šmardy)," dodal. 

Maláčová uvedla, že co se týče dikce, lišilo se Babišovo vyjádření pro média od vystoupení na zasedání vedení ČSSD.

"Aktuálně nebudeme poskytovat žádný mediální komentář," napsal mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na žádost o komentář k výsledkům předsednictva ČSSD a na otázku, jak bude prezident nyní postupovat a zda přijme Babiše.

Podle předsedy KDU-ČSL Marka Výborného jednání předsednictva sociálních demokratů nic nevyřešilo a pokračuje nekonečný příběh. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil uvedl, že se ČSSD bojí předčasných voleb a ztráty funkcí.

"Nekonečný příběh pokračuje. Skutečně tomu ještě někdo rozumí? Připomínám, že by stačilo mít dostatečně silného premiéra, který bude trvat na respektování ústavy a nebude jen poslušným učedníkem hradního pána," uvedl na twitteru Výborný.

"ČSSD opět nic definitivně nevyřešila a zůstává ve vládě Andreje Babiše. Vítězí strach z nových voleb a ztráty funkcí. Naopak šance vymanit se z područí Miloše Zemana a naděje na výměnu trestně stíhaného premiéra je u ledu. Žádné překvapení," napsal na twitteru Pospíšil. Podle něj předseda ČSSD Jan Hamáček stále odsouvá rozhodnutí.

Hamáček v pátek řekl, že prezident Miloš Zeman je připraven k 31. červenci vyhovět návrhu premiéra Andreje Babiše a Staňka odvolat. Ohledně jmenování Šmardy, ke kterému má prezident výhrady, se chce rozhodnout až po dnešním předsednictvu ČSSD. To předtím svolali sociální demokraté, aby se rozhodli, jak budou řešit situaci kolem výměny ministra. Zeman v květnu odmítl Staňkovu rezignaci a od konce téhož měsíce nevyhověl návrhu na jeho odvolání.

ŽIVĚ: ČSSD z vlády zítra nepůjde. Záleží na zodpovědnosti Zemana a Babiše, říká Štěch

ŽIVĚ: ČSSD z vlády zítra nepůjde. Záleží na zodpovědnosti Zemana a Babiše, říká Štěch