Policie zahájila úkony trestního řízení v souvislosti s hospodařením Farmy Čapí hnízdo, a to pro podezření z trestného činu krácení daně. Serveru Neovlivní.cz to řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Podle webu jde o nezákonný odpočet DPH, stamilionové částky vynaložené na reklamu a podezření na další daňové delikty. Kriminalisté začali případ takzvaně prověřovat na začátku jara, nyní podezření z daňových úniků vyhodnotili podle zjištění serveru jako vážné.

"Od 25. června se věc nachází v počáteční fázi přípravného řízení," uvedl mluvčí státního zastupitelství Aleš Cimbala. Znamená to také to, že tím okamžikem vstoupil do hry státní zástupce, který začal na práci policie dohlížet a je oprávněný ji úkolovat. Dosud vedla policie jen předběžné šetření, aby zjistila, zda podezření z daňových úniků je důvodné a případ má oficiálně otevřít.

Cimbala upozorňuje, že vše je teprve na začátku. Na rozhodnutí, zda byl skutečně spáchán trestný čin a je možné někoho obvinit či naopak případ odložit, má policie šest měsíců. Tuto lhůtu jí přitom může státní zástupce opakovaně prodloužit.

Mluvčí holdingu Agrofert Karel Hanzelka uvedl, že je to pro něj nová zpráva, kterou zná zatím jen z médií. "Jsme samozřejmě připravení k součinnosti, ale stále trváme na tom, že ve věci Farmy Čapí hnízdo proběhlo vše podle zákona. Bližší komentář v tuto chvíli nemáme," řekl Hanzelka.

Související
Využití reklamy k daňové úspoře

Reklama bývá oblíbený nástroj, jak uměle snížit výnosy firmy a tím i výslednou zaplacenou daň.

Na rozdíl například od fyzických produktů, jejichž cena se na trhu pohybuje v pevném rozmezí, může reklama nabývat prakticky libovolné ceny.

Jde o takzvanou daňovou optimalizaci, jenž je výhodná mezi spřízněnými firmami, v tomto případě Čapím hnízdem a dalšími firmami holdingu Agrofert.

Postup je takový, že firma s vysokými výnosy a tedy i daňovým základem zaplatí za poskytnutí reklamy firmě, která je ve ztrátě a splácí úvěry.

Právě takovou firmou je Čapí hnízdo. Firmy z Agrofertu si mohly přes placení za reklamní služby snižovat daňový základ a Čapí hnízdo zase vykázalo potřebné příjmy, aby mohlo fungovat a splácet bankovní půjčky.

V letech 2009 až 2013 tak farma inkasovala za reklamu přes 280 milionů korun, což bylo více než 83 procent jejích tržeb.

O stejnou částku si firmy, jako například pardubická Synthesia, mlékárny Hlinsko a další, snížily své daňové základy, ze kterých by jinak platily 19% daň.

Přímá úspora holdingu na dani tak činila za uvedené období přes 53 milionů korun.

O stejnou částku přišel stát, což vedlo polici k prověření popsaných transakcí.

Kriminalisté zároveň více než tři roky vyšetřovali kolem Čapího hnízda údajný dotační podvod. V této kauze padesátimilionové dotace policie letos v dubnu navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše (ANO) a ostatní obviněné. Návrh nyní posuzuje žalobce. Babiš dlouhodobě odmítá tvrzení, že se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného.

V úterý záležitost odmítl komentovat. "Nemám k tomu co říct," řekl novinářům. Dodal, že by to nebylo poprvé, kdy portál Neovlivní.cz lže.

Možné daňové delikty v souvislosti s hospodařením Farmy Čapí hnízdo poprvé zmínil už v roce 2014 německý finanční úřad, který měl pochybnosti o platbách za údajnou reklamu německé pobočky Agrofertu u olbramovické farmy. Své podezření Němci tehdy podle portálu Echo24.cz předali oficiálně českým kolegům z finanční správy.

Farma totiž mohla skrze reklamu pomáhat holdingu Agrofert ušetřit na daních. Současně tento postup ale pomáhal i Farmě Čapí hnízdo, aby byla vůbec schopna splácet úvěry. Ministerstvo financí ovšem v době, kdy z německého berního úřadu dorazila do Prahy zmiňovaná depeše, řídil přímo Babiš a případ se nikam neposunul, napsal server.

Následně si česká policie objednala znalecký posudek o ekonomické kondici farmy. A v posudku se informace o podezření z daňových deliktů podle informací Neovlivní.cz rovněž objevily. Toto podezření zmiňuje i zpráva Evropského úřadu pro boj s podvody OLAF, která dotaci pro Čapí hnízdo zkoumala, uvedl server.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN Agro Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert, který je nyní ve svěřenském fondu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele.

V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila.

Související