Policie provádí úkony trestního řízení v souvislosti s hospodařením Farmy Čapí hnízdo, a to pro podezření z trestného činu krácení daně. Podle webu Neovlivní.cz jde o nezákonný odpočet DPH, stamilionové částky vynaložené na reklamu a podezření na další daňové delikty. Kriminalisté začali případ takzvaně prověřovat na začátku jara, nyní podezření z daňových úniků vyhodnotili podle zjištění serveru jako vážné.

"Od 25. června se věc nachází v počáteční fázi přípravného řízení," uvedl mluvčí státního zastupitelství Aleš Cimbala. Znamená to také to, že tím okamžikem vstoupil do hry státní zástupce, který začal na práci policie dohlížet a je oprávněný ji úkolovat. Dosud vedla policie jen předběžné šetření, aby zjistila, zda podezření z daňových úniků je důvodné a případ má oficiálně otevřít.

Cimbala upozorňuje, že vše je teprve na začátku. Na rozhodnutí, zda byl skutečně spáchán trestný čin a je možné někoho obvinit či naopak případ odložit, má policie šest měsíců. Tuto lhůtu jí přitom může státní zástupce opakovaně prodloužit.

 "Jsme samozřejmě připravení k součinnosti, ale stále trváme na tom, že ve věci Farmy Čapí hnízdo proběhlo vše podle zákona. Bližší komentář v tuto chvíli nemáme," řekl Mluvčí holdingu Agrofert Karel Hanzelka.

Využití reklamy k daňové úspoře

Reklama bývá oblíbený nástroj, jak uměle snížit výnosy firmy a tím i výslednou zaplacenou daň.

Na rozdíl například od fyzických produktů, jejichž cena se na trhu pohybuje v pevném rozmezí, může reklama nabývat prakticky libovolné ceny.

Jde o takzvanou daňovou optimalizaci, jenž je výhodná mezi spřízněnými firmami, v tomto případě Čapím hnízdem a dalšími firmami holdingu Agrofert.

Postup je takový, že firma s vysokými výnosy a tedy i daňovým základem zaplatí za poskytnutí reklamy firmě, která je ve ztrátě a splácí úvěry.

Právě takovou firmou je Čapí hnízdo. Firmy z Agrofertu si mohly přes placení za reklamní služby snižovat daňový základ a Čapí hnízdo zase vykázalo potřebné příjmy, aby mohlo fungovat a splácet bankovní půjčky.

V letech 2009 až 2013 tak farma inkasovala za reklamu přes 280 milionů korun, což bylo více než 83 procent jejích tržeb.

O stejnou částku si firmy, jako například pardubická Synthesia, mlékárny Hlinsko a další, snížily své daňové základy, ze kterých by jinak platily 19% daň.

Přímá úspora holdingu na dani tak činila za uvedené období přes 53 milionů korun.

O stejnou částku přišel stát, což vedlo polici k prověření popsaných transakcí.

Kriminalisté zároveň více než tři roky vyšetřovali kolem Čapího hnízda údajný dotační podvod. V této kauze padesátimilionové dotace policie letos v dubnu navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše (ANO) a ostatní obviněné. Nyní státní zástupce trestní stíhání zastavil. Babiš dlouhodobě odmítá tvrzení, že se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného.

Možné daňové delikty v souvislosti s hospodařením Farmy Čapí hnízdo poprvé zmínil už v roce 2014 německý finanční úřad, který měl pochybnosti o platbách za údajnou reklamu německé pobočky Agrofertu u olbramovické farmy. Své podezření Němci tehdy podle portálu Echo24.cz předali oficiálně českým kolegům z finanční správy.

Farma totiž mohla skrze reklamu pomáhat holdingu Agrofert ušetřit na daních. Současně tento postup ale pomáhal i Farmě Čapí hnízdo, aby byla vůbec schopna splácet úvěry. Ministerstvo financí ovšem v době, kdy z německého berního úřadu dorazila do Prahy zmiňovaná depeše, řídil přímo Babiš a případ se nikam neposunul, napsal server.

Následně si česká policie objednala znalecký posudek o ekonomické kondici farmy. A v posudku se informace o podezření z daňových deliktů podle informací Neovlivní.cz rovněž objevily. Toto podezření zmiňuje i zpráva Evropského úřadu pro boj s podvody OLAF, která dotaci pro Čapí hnízdo zkoumala, uvedl server.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN Agro Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert, který je nyní ve svěřenském fondu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele.

V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila.